به گزارش اگری پرس؛

محمد‌حسین شریعتمدار امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری همایش بزرگداشت روز ملی آب گفت: اتاق بازرگانی ایران به عنوان حافظ منابع بخش خصوصی برگزار کننده این همایش است.

رئیس مرکز ملی راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با بیان اینکه مطالعه در مورد کشورهایی که به موقع به حل مشکل بحران آب خود نپرداخته‌اند، نشان می‌دهد که این کشورها درگیر فقر، تعارضات اجتماعی، آوارگی، بیکاری، افت آب‌های زیرزمینی،  شور شدن آب‌ها، آلودگی‌ آب‌ها شده‌اند، گفت: الان فرصت برای حل بحرن آب در کشور داریم، ولی هر چه دیرتر اقدام شود، هزینه‌ ترمیم منابع افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه همایش آب به اقداماتی که در راستای حل بحران آب انجام شده می‌پردازد، تصریح کرد: اگر مردم، بخش خصوصی و دولت در حل بحران آب حضور نداشته باشند، ممکن است در حل این مشکل توفیق نیابیم.

شریعتمدار با تأکید بر اینکه تعادل بخشی به منابع آب‌های زیرزمینی و بهره‌وری برای حل مسئله بحران آب باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در سال‌های اخیر ۱۲۰ میلیارد مترمکعب از منابع آب‌های زیرزمینی اضافه برداشته شده و تقریبا منابع آب‌های زیرزمینی تخلیه شده است.

رئیس مرکز ملی راهبردی کشاروزی و آب اتاق ایران با بیان اینکه از طریق صرفه‌جویی‌ها باید منابع آب زیرزمینی را ترمیم کرد، تصریح کرد: باید بررسی کرد که چگونه می‌توان از یک مترمکعب آب محصول بیشتری تولید کرد.

وی با بیان اینکه بهره‌وری به بخش کشاورزی رونق می‌دهد، تصریح کرد: ظرف دو سال گذشته در زمینه بهره‌وری اتفاقاتی افتاده است و این اقدامات نشان می‌دهد که می‌توان در فرصت مناسب خود را در زمینه بهره‌وری آب، به سطح دنیا برسانیم.

شریعتمدار بیان داشت: بهره‌وری آب در کشور ما تا ۲ سال گذشته ۱٫۰۷ کیلوگرم به ازای هر مترمکعب بوده که در فاصله‌ ساله‌های ۹۳ و ۹۴ به ۱٫۲ رسیده است و این نشان می‌دهد که بیش از ۱۲ درصد در عرض ۲ سال افزایش یافته است.

رئیس مرکز ملی راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران افزود: اگر سالی ۶ درصدی بهره‌وری آب افزایش یابد و در صورتی که سالانه ۷۰ میلیارد مترمکعب آب به بخش کشاورزی اختصاص یابد، در طول برنامه ششم توسعه می‌توان ۲۱ میلیارد مترمکعب در بخش آب صرفه‌جویی کرد که اگر فقط ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به صورت سالانه طی برنامه ششم صرفه‌جویی شود، می‌توان گفت در پایان برنامه ششم بحران آب را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه برنامه‌هایی برای ساماندهی موضوع آب دارد، گفت: اگر با پشت سر گذاشتن این برنامه نتوانیم به اهداف تعادل‌بخشی و بهره‌وری در آب برسیم، دیگر نمی‌توان به موضوع حل بحران آب امیدوار بود، چرا که این برنامه حد و توان ما در موضوع حل بحران آب است.

شریعتمدار گفت: روند ترمیم منابع آب به اندازه سرعت نزول و سقوط منابع آب نیست و سرعت ما در ترمیم بسیار پایین است و باید کارهای ما در راستای اهداف ترمیم باشد.

براساس این گزارش: همایش بزرگداشت روز ملی آب روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵ با شعار نجات آب، ضرورت ملی، رسالت جهانی با همت اتاق بازرگانی ایران برگزار می‌شود.