به گزارش اگری پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، علی رومی امروز در همایش امنیت غذا، سلامت و توسعه اظهار کرد: شفافیت‌ها در برخی دستگاه‌ها و سازمانهای اقتصادی باید به طور مستمر مورد توجه قرار گیرد تا از ایجاد هرگونه روابط رانتی جلوگیری به عمل آید.

وی افزود: در صنایع شیر ایران در راستای امنیت غذایی زنجیره سلامت ایجاد کرده‌ایم و دستگاه‌های نظارتی این ویژگی را تایید می‌کنند.

مدیر عامل صنایع شیر ایران با اشاره به افت شدید مصرف شیر و لبنیات در کشور گفت: بنابر آمار بانک مرکزی بعد از حذف یارانه  مصرف و تولید شیر و لبنیات ۴۳ درصد از سرانه مصرف مردم کم شده است.

وی تصریح کرد: در ایران سالانه ۸۰ کیلو شیر توسط مردم مطرح می‌شود که این رقم در دنیا حدود ۳۰۰ کیلوگرم است.

رومی گفت:۸۰ ردصد مردم با مشکل سوء تغذیه و مصرف کم کلسیم روبرو هستند. و برای رفع این مشکل باید باداشتن عزم ملی توسط دستگاه‌ها مختلف توجه شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود درباره قطع توزیع شیر مدارس گفت: برای تامین سلامت جامعه و افزایش مصرف شیر در کشور باید یارانه شیر پرداخت شود که در حال حاضر موضوع توزیع شیر مدارس توسط دولت جدی گرفته نمی‌شود.

* آیا رئیس جمهور از توقف توزیع شیر مدارس اطلاع دارد

مدیرعامل صنایع شیر ایران با یادآوری بازدید رئیس جمهور از صنایع شیر ایران گفت: در سال ۹۳ در حاشیه این بازدید رئیس جمهور گفت که یکی از  افتخارات دولت توزیع شیر مدارس است اما اکنون توزیع شیر مدارس متوقف شده است آیا رئیس جمهور از این موضوع اطلاع دارد.

رومی اضافه کرد: از سال گذشته هنوز بدهی صنایع شیر ایران بابت توزیع شیر مدارس پرداخت نشده است و در این شرایط نمی‌توان اقدام به توزیع کرد.

وی گفت: دولت باید به شرکتهایی که می‌خواهند غذای سالم به مردم بدهند تسهیلاتی با سود کم پرداخت کند زیرا در شرایط فعلی با وامهای ۳۲ درصدی نمی‌توان تولید داشت.

مدیرعامل صنایع شیر ایران در پایان گفت: صدا و سیما برای افزایش مصرف شیر در کشرو باید تلاش کند نه اینکه صرفا برای گرفتن پول اقدام به تبلیغ چیپس و پفک کند.