به گزارش اگری پرس، جمشید مغازه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه خوشبختانه با آغاز فصل برداشت چغندر نیاز کارخانجات شیرینی و شکلات تا حدودی برطرف شده است، اظهارداشت: دولت برای تأمین نیاز شکر کارخانجات هیچ کاری نکرد.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات با بیان اینکه قیمت مصوب شکر ۲ هزار و ۵۲۰ تومان است، افزود: در حال حاضر شکر با قیمت ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد که از قیمت مصوب بیشتر است اما تولیدکنندگان برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز ملزم به خریداری هستند.

وی اضافه کرد: دولت باید هر سال پیش بینی تأمین شکر مورد نیاز کارخانجات را داشته باشد و نسبت به آن اقدام به واردات کند اما متأسفانه در چند سال اخیر و به ویژه امسال مدیریت لازم را در این رابطه انجام نشد در حالی که نیاز داخل به روشنی مشخص است.

مغازه ای تصریح کرد: کل نیاز داخلی کشور به شکر حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است و میزان تولید داخل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن و دولت باید مابقی را وارد کند.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه کارخانجات امروز علاوه بر تأمین مواد اولیه نیازمند نقدینگی و رفع رکود بازار هستند، افزود:  دولت امسال برنامه ای برای ارائه تسهیلات به بنگاه های زود بازده تعریف کرد که در این میان صنایع شرینی و شکلات سهم بسیار اندکی داشتند به نحوی تعداد اندکی از کارخانجات امکان دریافت تسهیلات آنهم با ارقام اندک را پیدا کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، قیمت شکر طی چند ماه اخیر با نوسانات زیادی مواجه و همین امر افزایش قیمت شکر را در انواع صنعتی و خوراکی در بازار به وجود آورد. البته صحبت‌های مقامات مسئول در مدیریت و افزایش عرضه شکر در سطح بازار نتوانست این نوسانات را برطرف کند و هر روز قیمت‌ها روند صعودی را طی می‌کند.

کمبود شکر در سطح بازار باعث شده تا در فروشگاه‌های بزرگ نیز عرضه آن متوقف شود به نحوی که خریداران در طبقات این فروشگاه به ندرت می‌توانستند شکر مورد نیاز خود را تهیه و خریداری کنند. در سطح خرده فروشی ها هم هر ۹۰۰ گرم شکر با قیمت ۴ هزار تومان به فروش رسید. بسیاری از خرده فروشی ها می‌گفتند شکر در بازار نایاب شده و کارخانجات به امید افزایش بیشتر قیمت ها تمایلی به عرضه آن در سطح بازار ندارند.

بعد از گذشت چند ماه با نزدیک شدن به ماه محرم و توزیع شکر به بازار و البته آغاز فصل برداشت چغندر گویا روند صعودی قیمت ها متوقف شده اما هنوز شکر بالاتر از قیمت مصوب در بازار به فروش می رسد.