به گزارش اگری پرس ، مهندس عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی  در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون دلیل تاخیر دو ماهه در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، گفت: مطابق‌قانون، تیر ماه هر سال وزارت جهاد کشاورزی‌ مکلف به ارائه پیشنهاد خود، در خصوص اعلام نرخ خرید تضمینی گندم به دولت است.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت نهایتا تا پایان شهریور ماه با توجه به بررسی جهاد کشاورزی باید قیمت نهایی را اعلام کند، افزود: علت تعیین مهلت نهایی قیمت خرید تضمینی گندم به گندم کاران در شهریور ماه توسط قانون گذار به سبب آن بوده است که این تاریخ مصادف با شروع سال زراعی جدید است تا کشاورز با شفافیت بیشتر تصمیم بگیرد که آیا قیمت پیشنهادی توجیه اقتصادی برایش دارد یا ندارد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تاخیر دولت در اعلام قیمت‌ها، سردرگمی‌ و عدم شفافیت را برای‌کشاورزان ایجاد کرده و موجب مشکلاتی برای برنامه‌ریزی سال زراعی جدید شده است، خاطر نشان کرد: به همین دلیل  تعداد زیادی از کشاورزان بلاتکلیف هستند و نمی‎توانند برای خود برنامه‌ریزی کنند که چه محصولی را کشت دهند.

پاپی‎زاده با بیان اینکه شایعاتی مبنی بر اینکه دولت قصد حمایت از گندم کاران را ندارد و قصد دارد قیمت گندم را پایین بیاورد. گفت: بنابراین دولت هرچه زودتر باید‌ نرخ خرید تضمینی‌گندم را اعلام کند.

وی با بیان اینکه این موضوع علی رغم اهمیت فراوان در اولویت دولت نیست و دولت قانون موجود را رعایت نمی کنند، افزود: مطمئنا این مسئله باعث عدم تصمیم‌گیری و جمع بندی کشاورزان در خصوص انتخاب نوع و میزان کشت محصول می‎شود و در عمل دولت در مقابل یکی از مولفه‎های اساسی خودکفایی گندم یعنی ترغیب و ایجاد انگیزه در گندم کاران ایستاده و قاعدتا تاثیرات منفی خواهد داشت.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: طی دو ماه گذشته چندین جلسه با مسئولین مربوطه گذاشتیم‌ که در این میان وزارت جهاد کشاورزی با درباره اینکه قیمت‎ها سریعا باید اعلام شود هم عقیده است ولی دولت در این مورد کوتاهی می کند.

پاپی زاده در پایان با بیان اینکه دولت حتی قیمت پیشنهادی را به کمیسیون کشاورزی نیز اعلام نکرده است، خاطر نشان کرد: البته گفتند شاید افزایش ۵ تا ۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشته باشد که ما نپذیرفتیم و گفتیم باید براساس قانون، با توجه به نرخ تورم، قیمت جدید ارائه شود.