به گزارش اگری پرس، راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به راهکار مجلس برای پرداخت مطالبات کشاورزان اظهار داشت: در کمیسیون کشاورزی برای سال زراعی آینده طرحی مطرح شده که در صورت تاخیر در پرداخت مطالبات،دولت هزینه دیرکرد را معادل نرخ روز تسهیلات به بانک پرداخت نماید.

وی افزود: با توجه به تاخیر همه ساله در پرداخت مطالبات از سوی دولت و اخذ جریمه های حاصل از دیرکرد توسط بانک ها، کشاورزان متحمل ضرر و زیان فراوانی شده اند.
نوری ادامه داد: با تصویب این طرح در مجلس حمایت همه جانبه از کشاورزان به عمل خواهد آمد تا  علاوه بر هزینه بالای تولید دیگر دغدغه دیرکرد تسهیلات را نداشته باشند.
دولت به کشاورزان جریمه دیرکرد می دهد؟
نرخ عادلانه خرید تضمینی امری مهم در راستای حمایت از کشاورزان
همچنین ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران گفت: همه ساله تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان از جمله چایکاران مشکلات بزرگی را برای آنها ایجاد می کند که راهکار پرداخت دیرکرد از جانب دولت کمک شایانی به کشاورزان  می کند.
وی افزود: در صورت عدم تصویب این راهکار، نرخ عادلانه خرید تضمینی محصولات کشاورزی و پرداخت به موقع مطالبات می تواند راهکار مناسبی در راستای حمایت از کشاورزان و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.
دولت به کشاورزان جریمه دیرکرد می دهد؟
قرار دادن ردیف بودجه برای مطالبات کشاورزان

نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلاتی که پیرامون مطالبات کشاورزان وجود دارد گفت: هر ساله در دو مقوله ، پرداخت خرید تضمینی و بیمه کشاورزان مشکلاتی وجود دارد که در مطالبات بخش عمده ای ازآن پرداخت شده است.

وی افزود: در بخش بیمه کشاورزان نیز دولت با توجه به مشکلات بودجه ای هر ساله با این معضل روبرو است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: با همت کمیسیون کشاورزی و همکاری بانک ها و سازمان برنامه و بودجه طرحی مبنی بر قرار دادن ردیف بودجه ای برای این موضوع در دستور کار است.

افضلی قرار دادن ردیف بودجه برای مطالبات کشاورزان را اقدام بزرگی برای رفع این مشکل دانست و گفت: با توجه به اینکه دولت ها در هزینه های جاری با مشکل مواجه‌اند، قرار دادن ردیف بودجه خیال کشاورزان را تا حدودی برای اخذ مطالبات راحت خواهد کرد.