به گزارش اگری پرس، اسماعیل اسفندیاری پور در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، یکی از دلایل افزایش تولید گندم در کشور را اصلاح وضعیت آبیاری و استفاده از مکانیزاسیون به طور ویژه در مزارع گندم عنوان کرد و افزود: میزان توزیع بذر مناسب بین کشاورزان ۶۲ درصد افزایش یافته و همچنین کود در بهترین شرایط در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: پس از برجام و برداشته شدن یکسری از محدودیت‌ها سموم علف‌کش مناسب وارد کشور شده و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و همه این مسائل سبب شده تا شاهد افزایش عملکرد در واحد سطح باشیم.

اسفندیاری‌پور به این نکته اشاره کرد که برای سال زراعی جدید نیز سموم علف‌کش‌های گندم از دهه سوم دی‌ماه بین کشاورزان توزیع می‌شود و طبق برآورد ما ۶ میلیون هکتار گندم نیاز به سموم علف‌کش دارد که همه نیاز آن به اندازه کافی تأمین شده است.

وی به منحنی رشد تولید گندم در کشور هم اشاره‌ای کرد و گفت:‌ سال ۹۲، ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار زیر کشت گندم رفت و از آن ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم به صورت خرید تضمینی انجام شده است.

مجری طرح گندم با بیان اینکه امسال سطح زیر کشت گندم ۵ میلیون و ۹۳۰ هزار هکتار بوده افزود:‌ با وجود کاهش سطح زیر کشت شاهد افزایش برداشت بودیم، تا جایی که دولت ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری کرد.