به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگاران تسنیم «پویا»، علی محمد شاعری در جشن شکرگزاری برداشت محصول در سالن اجلاس سران اظهار کرد: کشاورزی در اقتصاد کشور بسیار مورد اهمیت است اما متاسفانه بخش کشاورزی مورد حمایت قرار نگرفته و بسیاری از تصمیم‌سازان آن در دولت و سازمانهای حمایتی بیش از آنکه به بخش کشاورزی توجه کنند به بخشهای خدمات و صنعت توجه دارند.

وی افزود: با وجود این مشکلات به دلیل سختکوشی کشاورزان ما امروز توانسته‌ایم به خودکفایی تولید گندم برسیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۱۳۰ درصد از آبهای زیرزمینی کشور در حال حاضر استفاده می‌شود که این امر برای ما تهدید به حساب می‌آید. همچنین وضعیت فرسایش خاکی در کشور مناسب نیست و ما شاهد پدیده تغییر اقلیم در کشور هستیم که این عوامل بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شاعری تصریح کرد: کشاورز چون از شهر به دور است معمولا مورد توجه دولتها قرار نمی‌گیرد به طوریکه میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تنها ۵ درصد است واز کشاورزان بی‌پناه تنها وزارت جهاد کشاورزی و تشکلهای بخش خصوصی حمایت می‌کند.

دلالها بازار مرکبات، گوجه فرنگی و کیوی را مدیریت می‌کنند

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان افراد کم‌توقعی هستند گفت: تمام مرکبات، کیوی و گوجه فرنگی اکنون روی دست کشاورزان مانده و دست آنها به سمت دولت دراز است و زحمایت یک ساله آنها در معرض خطر قرار گرفته در این شرایط دلالها در حال مدیریت بازار هستند به طوریکه گوجه فرنگی کیلویی ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از دولت خواست که وزارت جهاد کشاورزی را در حمایت از کشاورزان تنها نگذارند و گفت: تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی دولت باید دقت نظر لازم را داشته باشد.

۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن از مرکبات کشاورزان در معرض تهدید قرار دارد

شاعری در بخش دیگری از صحبتهای خود در خصوص خسارت کشاورزان از سرمازدگی اخیر گفت: ۵۰۰ هزار تن از مرکبات کشور در سرمای اخیر از بین رفت و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن از دیگر مرکبات نیز در معرض تهدید قرار دارد اما کسی به سراغ کشاورزان نمی‌رود.

وی ادامه داد: کشاورزان در زمان تحریم توانستند ۱۱۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید کنند که این امر نشاندهنده آن است که کشاورزان ما می‌توانند تحریمها را دور بزنند و برای کشاورز بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: بنابراین باید دولت نیز توجه و حمایت لازم به تعیین نرخهای خرید تضمینی را داشته باشد زیرا اکنون شنیده می‌شود که نرخ خرید تضمینی گندم با مبالغ ناچیزی افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در بخش تولید بسیار موفق عمل کرده است اما در بخش تنظیم بازار خیر، گفت: باید به آقای حجتی در خصوص تولید محصولات کشاورزی خدا قوت گفت اما در بخش بازرگانی نیاز به خانه‌تکانی دارد و در بخش صادرات محصولات کشاورزی ضعیف عمل کرده است.

صندوق بیمه کشاورزان در سال آینده ردیف جداگانه گرفت

شاعری در ادامه صحبتهای خود با زیر سؤال بردن صندوق بیمه کشاورزی گفت: ما چگونه می‌توانیم در خانه خود بخوابیم اما کشاورزان در زمین خود لاستیک آتش بزنند تا شاید درجه حرارت مزارع چند درجه بالا برود.

وی افزود: محمود حجتی انسانی سالم و پاک است بنابراین امیدواریم در سال آینده مسائل بازار را در بخش کشاورزی نیز حل کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: برای بیمه صندوق بخش کشاورزی ردیفهای جداگانه‌‌ای برای سال آینده تصویب شده است. همچنین دولت را ملزم به پرداخت مطالبات کشاورزان در خرید تضمینی گندم کرده‌ایم.

شاعری در ادامه صحبتهای خود با انتقاد از وضعیت ورود محصولات تراریخته به سفره مردم، گفت: در حال حاضر میلیونها تن محصول تراریخته به سفره مردم از جمله روغن وارد می‌شود و ما نباید محصولات تراریخته‌ای که در آمریکا و برزیل تولید می‌شود به خانه‌های خود ببریم.

وی اضافه کرد: در چند ماه اخیر فعالیتهای خوبی در این خصوص شروع شده است اما وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست باید به صورت هماهنگ و منسجم در این خصوص حرکت کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: از برنامه‌های کمیسیون کشاورزی مجلس آن است که جلوی تولید عمده و واردات محصولات تراریخته را در برنامه ششم بگیرد.

شاعری با قدردانی از وزارت جهاد کشاورزی بابت بخشنامه ممنوعیت بهره‌برداری از جنگلها گفت: امیدواریم که این ممنوعیت بهره‌برداری از جنگلهای کشور استمرار یابد و ضمانت اجرایی داشته باشد.