به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، نوبخت ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، به وضعیت نامطلوب جنگل‌های کشور اشاره کرد و گفت: وضعیت جنگل‌ها در حال حاضر خوب نیست و مسائلی همچون تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها و عدم تنفس جنگل به این موضوع دامن زده است.

آفت شمشاد بر جان جنگل‌های زاگرس

وی با اشاره به اینکه مشکل تخریب جنگل‌ها فقط مختص به جنگل‌های شمال نیست، خاطرنشان کرد: باید به جنگل‌های زاگرس نیز نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، چرا که طی ۲ سال اخیر آفت شمشاد و ۲ آفت دیگر در این حوزه سبب تخریب این جنگل‌ها شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها و مراتع در توضیح بیشتر این موضوع گفت: آفت شب‌پره شمشاد و زنگ شمشاد، جنگل‌های زاگرس را تهدید می‌کند، چرا که این آفت از سال ۲۰۰۴ از کشور آلمان شروع شده، کشورهای اروپایی را در بر گرفته و اکنون وارد ایران شده است که تاکنون اقدام موثری با آن صورت نگرفته است.

وی همچنین تصریح کرد: ۶۷ آفت جنگل‌های کشور را تهدید می‌کند که سازمان جنگل‌ها به تنهایی قادر به حفاظت از آن نیست و سایر نهادهای اجتماعی باید به کمک سازمان جنگل‌ها بیایند.

ذخیره سالانه ۳ میلیارد متر مکعب آب در جنگلهای شمال

یکی دیگر از مباحثی که این مسئول در سازمان جنگل‌ها به آن اشاره کرد، اهمیت جنگل‌ها در حفظ ذخایر آبی کشور بود که نوبخت در مورد آن گفت: سالانه ۳ میلیارد متر مکعب آب از طریق جنگل‌های شمال ذخیره می‌شود و با بحرانی که در بحث آب داریم، این موضوع می‌تواند یکی از منابع غنی سفره‌های آب زیرزمینی باشد.

دفن روزانه ۷ هزار تن زباله در جنگلهای شمال/ ۷۵۰ هزار لیتر شیرابه زباله روزانه به خورد جنگلها می‌رود

او همچنین در مورد تأثیر مخرب دفن زباله در عرصه‌های جنگلی نیز خاطرنشان کرد: روزانه ۳ هزار و ۱۵۰ تن زباله در استان مازندران، ۲ هزار تن در استان گیلان و ۱۱۰۰ تن در استان گلستان تولید می‌شود که این رقم در ایام تعطیل به ۳ برابر افزایش می‌یابد و در همین راستا ۵۱ منطقه برای دپوی زباله‌ استان‌های شمالی در نظر گرفته شده که ۳۹ مورد آن مربوط به عرصه‌های جنگلی و بقیه در عرصه‌های منابع طبیعی است.

به گفته نوبخت، ۴۷۱ هکتار از اراضی جنگل‌های شمال در تخریب ناشی از دپوی زباله قرار دارند و دیگر آنکه روزانه ۷۵۳ هزار لیتر شیرآبه از این زباله‌ها تولید می‌شود که آب‌های پایین‌دستی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 تخریب ۳٫۵ هزار هکتار جنگل با فعالیت معادن

فعالیت معادن در عرصه‌های جنگلی شمال کشور نکته دیگری بود که معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع به آن اشاره کرد و افزود: از مجموع ۵۴۲ واحد معدنی در شمال کشور ۲۵۹ مورد آن فعال است که ۳ هزار و ۵۱۸ هکتار از عرصه‌های جنگلی به واسطه همین معادن در حال بهره‌برداری و تخریب است.

گوسفندان سالانه ۱۹ میلیون نهال درخت را می‌خورند

نوبخت چرای بی‌رویه دام را از دیگر مشکلات تخریب جنگل‌ها برشمرد و افزود: ۲ میلیون و ۹۵۴ هزار واحد دامی در این حوزه داریم که از مجموع ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال که در سال قابل برداشت است ۱۹ میلیون مورد آن توسط این دامها از بین رفته است.

کاهش ۳۰ درصدی قاچاق چوب از جنگلها

وی در مورد قاچاق چوب از جنگل‌ها نیز گفت: بهره‌برداری غیرمجاز از جنگل‌ها ۳۰ درصد کاهش یافته و در عین حال از مجموع سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب نیاز به چوب در کشور ۵٫۵ میلیون متر مکعب آن از طریق واردات تأمین می‌شود و مابقی باید از ذخیره داخلی استفاده گردد.

انتهای پیام/ب