به گزارش اگری پرس؛ وزارت جهاد کشاورزی از دو سال اخیر برای حمایت از تولید داخل سیاست معافیت تعرفه‌ای واردات دانه روغنی به ازای خرید دانه داخلی را در پیش گرفته که بی تاثیر هم نبوده است، تا جایی که بنا بر اذعان مسئولان دولتی تمام دانه‌های داخلی به فروش رفته است.

طبق آخرین مصوبه در سال گذشته به ازای خرید هرکیلو دانه داخلی، مجوز واردات ۲۶ کیلوگرم دانه روغنی خارجی معاف از تعرفه داده می شد که ظاهراً امسال این رقم به ۸۰ کیلوگرم رسیده است.

جالب تر اینکه دولت همچنان علی رغم درخواست انجمن‌های روغن کشی مبنی بر اینکه کنجاله هم باید مانند سایر موارد در فهرست گنجانده شود، اما همچنان کنجاله در لیست جدید به چشم نمی‌خورد.

برخی معتقدند، دولت نگران افزایش قیمت کنجاله است که مبادا سبب تاثیر آن بر قیمت مرغ و تخم‌مرغ شود. مضاف بر آنکه واردات کنجاله بیشتر در دست مباشران دولتی است.

متن نامه دستورالعمل جدید که از سوی علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی ابلاغ شده به شرح زیر است:

 

 

با توجه به الزام پرداخت مابه‌التفاوت برای واردات روغن خام و دانه‌ روغنی در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ و متعاقب آن صدور بخشنامه شماره ۹۶/۱۴۰۹۹ مورخ ۹۶٫۱٫۲۱ گمرک جمهوری اسلامی ایران و به منظور کنترل هزینه‌های تولید روغن در چارچوب قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار برای روغن خوراکی، بدین وسیله جدول مندرج در دستورالعمل قبلی به شماره ۹۶٫۵۰۱/۹۶ مورخ ۹۶٫۱٫۲۱ به شرح اصلاح می‌شود.

نوع دانه‌های روغنی قیمت تضمینی کیلوگرم / ریال میزان قابل ورود انواع روغن خام «کیلوگرم»‌ میزان قابل ورود روغن پالم «کیلوگرم»‌ میزان قابل ورود دانه‌های روغنی «کیلوگرم»‌
کلزا ۲۷۸۳۰ ۲۰ ۹ ۸۰
گلرنگ ۲۶۱۸۶ ۲۰ ۹ ۸۰
آفتابگردان ۲۶۶۴۴ ۲۰ ۹ ۸۰
سویا ۲۴۶۹۴ ۱۸ ۸

۷۰

به گزارش خبرنگار فارس، همچنین فعالان حوزه روغن درخواست قیمت روغن در سال ۹۶ را کرده بودند که وزارت جهاد اعلام کرده است، با اصلاح تعرفه واردات باری مبنی بر افزایش قیمت بر تولید و واردات روغن وارد نشده است.

همچنین سال گذشته قیمت روغن ۹ درصد افزایش داشته است.

 

 

متن نامه به شرح زیر است:

موضوع: اتخاذ تدابیری مقابله با افزایش قیمت روغن خام و ساخته شده

احتراماً، پیرو مذاکرات تلفنی ضمن ارسال تصویر ابلاغیه شماره ۹۶/۵۰۱/۳۸۲ مورخ ۱۳۹۶٫۲٫۹ جناب آقای مهندس مهرفرد معاون محترم توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی این وزارت (به انضمام) به عنوان جناب آقای دکتر قنبری معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران مبنی بر اصلاح و  افزایش میزان ضرایب اعمال معافیت تعرفه‌ای واردات انواع روغن‌خام و دانه‌های روغنی به استحضار می‌رساند کل بار مالی ناشی از اخذ عوارض از دانه‌های روغنی و روغن خام به استناد قانون بودجه سال ۱۳۹۶پوشش داده شده است و لذا هیچ دلیلی برای افزایش قیمت روغن خام در بازار از این منظر وجود ندارد با توجه به دریافت اطلاعات اولیه مبنی بر افزایش قیمت روغن خام توسط بعضی از عرضه‌کنندگان کالای مذکور به بهانه اخذ عوارض مذکور، خواهشمند است دستور فرمایید مراتب مورد پیگیری جدی و مؤثر قرار گیرد تا از بروز هرگونه گران‌فروشی و تخلف از مقررات و احیاناً اجحافی به مصرف‌کنندگان محول نهایی به این بهانه جلوگیری گردد و از نتیجه این دفتر مطلع فرمایید.