رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی خواستار همکاری وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی برای مدیریت خشکسالی کشور شد.

به گزارش اگری پرس به نقل از مهر، شاهرخ فاتح با اشاره به اینکه بارش کلی کشور از اول مهرماه تا ۱۷ آبان ۹۵ حدود ۱۱٫۹میلی‌متر بوده است، گفت: با توجه به اینکه متوسط بارش بلندمدت کشور در این مقطع زمانی ۱۸٫۱ میلی‌متر است، در بازه زمانی ابتدای مهر تا نیمه نخست آبان، کشورمان با کاهش ۳۴ درصدی بارش مواجه بوده است. علاوه بر این از آنجا که در سال گذشته در همین بازه زمانی ۴۰٫۵ میلی‌متر بارش دریافت کردیم بارش امسال از اول مهر نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه به جز سیستان و بلوچستان، اردبیل، گلستان، گیلان و آذربایجان شرقی مابقی۲۶ استان کشور نسبت به بلندمدت در بازه زمانی مذکور شرایط کم بارشی را پشت سر گذاشتند، افزود: امیدواریم با بارش در ماه‌های آینده این وضعیت جبران شود، البته باید تاکید کرد که مهرماه جزو ماه‌هایی است که معمولا بارش کشور و استان ها در آن کم است به طوریکه براساس آمارهای بلند مدت مهرماه تنها حدود ۳درصد از بارش کل سال کشور را تامین می کند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی در ادامه به وضعیت دمایی کشور در مهر ۹۵ اشاره و اظهار کرد: در ماه گذشته در مجموع کشور ۷ دهم درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت گرمتر بوده است، در این میان برخی استان‌ها چون سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و یزد شرایط گرم‌تری نسبت به میانگین بلندمدت خود داشتند.با این وجود تعدادی از استان‌ها نسبت به شرایط بلندمدت خود شرایط خنک‌تری داشته‌اند که استان‌های گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی در زمره این استان‌ها قرار دارند.

فاتح همچنین وضعیت خشکسالی کشور را در مقیاس بلندمدت تشریح کرد و گفت: طبق شاخص۸۴ (SPEI) ماهه منتهی به مهر ۹۵ عمده مناطق کشور درگیر خشکسالی هستند. برخی استان‌های کشور چون فارس که به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور مطرح است از خشکسالی انباشته شده رنج می‌برد. علاوه بر آن بخش‌هایی از استان‌های یزد، کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، تهران، البرز، قم، خوزستان و چهارمحال و بختیاری وضعیت نگران کننده‌ای دارند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی در انتها با بیان اینکه پدیده خشکسالی موضوعی چند وجهی و شامل چهارمرحله متوالی خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی، خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی اقتصادی و اجتماعی بوده که بنا بر همین ذات چندوجهی خود در حیطه مسئولیتی دستگاه‌های متولی ازجمله سازمان هواشناسی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو قراردارد، خواستار نزدیک تر شدن همکاری های بین دستگاهی بین این سه مجموعه در مدیریت خشکسالی کشور شد.