به گزارش اگری پرس،

عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش تجلیل از برگزیدگان کشاورزی استان همدان عنوان کرد: شاخص کشاورزی نه فقط برای خانواده کشاورز بلکه برای تمام آحاد جامعه قابل درک است.

وی با بیان اینکه وضعیت امنیت غذایی از سال ۶۸ تا ۹۵ فراز و نشیب‌های بسیاری داشته و بهترین شاخص در این زمینه ۸۴ درصد بوده است، گفت: بهترین عملکرد در حوزه امنیت غذایی در دوران برنامه سوم توسعه بوده است.
کشاورز با بیان اینکه کشاورزان ایثار کرده و با وجود پایین بودن قیمت‌ها فعالیت می‌کنند، گفت: وضعیت درآمدی کشاورزان از شاخص‌های بخش کشاورزی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.
کاهش ۳۶۰ هزار هکتاری سطح زیر کشت تولید گندم
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی به کاهش ۳۶۰ هزار هکتاری سطح زیر کشت تولید گندم اشاره کرد و گفت: با همین سطح ۴ برابر سال‌های قبل به کشاورزان پول گندم پرداخت شد.
وی بابیان اینکه با افزایش بهره‌وری می‌توان به درآمدهای بیشتر در حوزه کشاورزی دست یافت، عنوان کرد: کشاورزی با ۴ چالش اساسی مواجه است که نخستین چالش مسئله آب است.
کشاورز با بیان اینکه مدیریت چالش آب در طرح‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و گزارش‌هایی که ارائه شده در راس اقدامات وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: موضوع کمبود آب جدی بوده اما متاسفانه ۵۰ سال از این موضوع غفلت شده است.
وی با بیان اینکه بخش کشاورزی تنها بخشی است که می‌تواند مشکل آب را حل کند، عنوان کرد: مدیریت بحران آب در دست کشاورزان است.
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مدیریت بحران آب از اصلی‌ترین مسائل در تدوین برنامه‌های بخش کشاورزی محسوب می‌شود، عنوان کرد: طی سه سال گذشته سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در کشور کاهش و تولیدات افزایش یافته است.
کشاورز با بیان اینکه سیاست وزارت جهادکشاورزی کاهش تولید برنج در مناطق جنوبی و مرکزی کشور است که امیدواریم استانداران در این زمینه سخت‌گیری داشته باشند، گفت: غفلت از آب‌های مرزی در دولت یازدهم جبران شده است.
کشاورز با اشاره به اینکه یکی از راه‌های حل بحران آب توسط بخش کشاورزی توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار است، عنوان کرد: بخش کشاورزی باید آماده تغییرات عمده باشد.
وی با تاکید بر اینکه نسخه‌های آب یک پکیج است و به تنهایی نمی‌توان یک نسخه را عملی کرد، عنوان کرد: به غیر از ۳ محصول گندم، جو و سیب زمینی ۳۰ درصد مابقی محصولات باید به صورت نشا کشت شود که در افزایش تولید و کاهش مصرف آب تاثیر بسزایی دارد.
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی چالش دیگر کشاورزی را چالش ناپایداری نام برد و گفت: ناپایداری حتی با رشدهای مقطعی قابل ارزش نیست.
کشاورز با بیان اینکه خاک‌های اراضی کشاورزی به شدت فقیر و این امر سبب افزایش مصرف آب شده است، گفت: کشاورزان برای تغذیه خاک باید محصولاتی همچون کلزا کشت کنند.
وی با اشاره به اینکه کشت کلزا برای امنیت غذایی و افزایش تولید نیست بلکه برای کمک به تغذیه خاک است، عنوان کرد: سومین مشکل بخش کشاورزی مشکل سرمایه است چراکه کشاورزی کشور از کمبود سرمایه رنج می‌برد که اگر این موضوع را حل نکنیم قیمت تمام شده کاهش نیافته و هر روز ورشکست می‌شویم.
وی با بیان اینکه درآمد کشاورز نمی‌تواند پاسخ کارمزد ۱۸ درصدی بانک را بدهد، عنوان کرد: کسانی که امروز کشاورز را به خرید تجهیزات از طریق تسهیلات بانکی هدایت می‌کنند چند سال دیگر باید شاهد ورشکستگی آنها باشند.
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی نیازمند تحول جدی تکنولوژی است و با نسخه‌های قبلی نمی‌توان کشاورزی کشور را مدیریت کرد.