به گزارش اگری پرس به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، پایگاه معتبر علم‌سنجی بین‌المللی سایماگو در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه‌های ایران در سال ۲۰۱۶ را به ترتیب دانشگاه تهران «با رتبه ۹ در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا»، علوم پزشکی تهران «با رتبه ۱۲ در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا» و صنعتی شریف «با رتبه ۱۵ در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا دسته‌بندی کرده است.

سایماگو شرکتی فناورمحور است که شهرتی جهـانی در زمینـه تحلیـل و ارزیابی اطلاعات علمی دارد. این شرکت که در سال ۲۰۰۸ میلادی تاسیس شده، همـواره ارتبـاطی تنگاتنـگ بـا شـرکای بـین‌المللـی از حوزه‌های نشر، تهیه‌کنندگان اطلاعات علمی، دانشگاه‌ها و کارگزاران دولتی داشته است.

نظام رتبه‌بندی سایماگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزشی عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند.

این نظام رتبه‌بندی در سال ۲۰۱۶ ذیل سه دسته شاخص اصلی از جمله «کیفیت؛ برتری در مرجعیت علمی، تاثیر نرمال شده و مدارک علمی نمایه‌شده بین‌المللی، تعداد کل نویسندگان مؤثر یک مؤسسه، مرجعیت علمی، همکاری بین‌المللی، پرنفوذترین مجلات علمی جهان و برتری علمی»، «نوآوری؛ دانش نوآوری و تاثیر تکنولوژیکی» و «مباحث اجتماعی؛ تعداد پیوندهای دریافتی وب سایت مؤسسه، حجم صفحات اینترنتی مؤسسه با درنظر گرفتن سهم هر شاخص با زیر مجموعه‌های اصلی آن»، دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و علمی را مورد ارزیابی قرار داده است و در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۱۶ میلادی در این رتبه‌بندی تعداد ۵۱۴۷ دانشگاه و مؤسسه برتر ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی دانشگاه‌ها و مؤسسات ۱۶ کشور خاورمیانه در رتبه‌بندی سایماگو قرار گرفتند و در کل تعداد ۲۸۱ دانشگاه و مؤسسه از منطقه غرب آسیا در جمع ۵۱۴۷ دانشگاه و مؤسسه برتر جهان قرار گرفتند که در این بین کشورمان با ۹۹ مؤسسه، ترکیه با ۷۱ مؤسسه و مصر با ۳۰ مؤسسه، رتبه اول تا سوم را در منطقه داشته‌اند.

بر پایه همین رتبه‌بندی، عربستان نیز با ۲۳ مؤسسه و بعد از آن نیز رژیم اشغالگر قدس با ۲۲ مؤسسه، امارات با ۸ ، اردن با ۶ ، عراق با ۵ ، لبنان با ۴ ، قطر و عمان ، سوریه و کویت هرکدام با ۲ مؤسسه، فلسطین، یمن و بحرین هرکدام با یک مؤسسه در این رتبه‌بندی حضور داشته‌اند.

این ارزیابی حاکیست دانشگاه‌ها و مؤسسات ایرانی در سال ۲۰۱۶ میلادی در منطقه خاورمیانه از مجموع از ۲۸۱ مؤسسه خاورمیانه و ۵۱۴۷ مؤسسه جهان، ۹۹ مؤسسه را به خود اختصاص داده‌اند و رتبه‌های بین ۹ تا ۲۸۰ را در منطقه و ۳۹۵ تا ۶۸۵ جهان کسب کرده‌اند.

بر اساس اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این آمار نشان می‌دهد رتبه‌ها نشان از بهبود وضعیت دانشگاه‌ها و مؤسسات ایرانی در سال ۲۰۱۶ میلادی در رتبه‌بندی جهانی و با اندکی سقوط در رتبه‌بندی منطقه‌ای دارد و دانشگاه‌های تهران با رتبه ۹ منطقه‌ای و ۳۹۵ جهان، علوم پزشکی تهران با رتبه ۱۲ منطقه‌ای و ۴۳۵ جهانی و صنعتی شریف با رتبه ۱۵ منطقه‌ای و ۴۷۴ جهان، مؤسسات اول تا سوم ایران بوده‌اند و در این سال دانشگاه شریف هم در رتبه‌بندی منطقه‌ای و هم جهانی تنزل داشته است. همچنین دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد خراسگان اصفهان با رتبه ۲۷۷ منطقه و ۶۸۰ جهان و علوم پزشکی سمنان با رتبه ۲۷۸ منطقه و ۶۸۱ جهان و آزاد اسلامی واحد ساری با رتبه ۲۸۰ منطقه و ۶۸۵ جهان در رتبه‌های آخر قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام/