به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی خلج امروز در نشست خبری روز دامپزشکی در محل سازمان مربوطه در پاسخ به سوالی در خصوص برخورد با موسسه سرم‌سازی رازی مبنی بر ری‌لیبل (تغییر برچسب) دارویهای دامپزشکی این موسسه توسط یک ارگان اطلاعاتی امنیتی و جلوگیری از عرضه آن به بازار اظهار کرد: طبق بخشنامه سازمان دامپزشکی کشور به همه ادارات استانها تفاوتی میان تولید و توزیع کنندگان انواع واکسن و دارو دیده نشده است.

وی افزود: در شرایطی که واکسن منشاء توزیع و نگهداری آن مشخص  و با معیارهای سازمان ما تفاوت داشته باشد با آن به طور قطع برخورد می‌کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: بدیهی است که مواردی که دیگر ارگانهای نظارتی به ما اطلاع می‌دهند و ما را یاری می‌کنند تفاوتی ندارد.

خلج تصریح کرد: این داروها هنوز به مرحله توزیع نرسیده بود و چون هنوز به این مرحله نرسیده بود دوستان ما در مرحله توزیع به آن نظارت می‌کنند.

وی افزود: بخش خصوصی در مواردی واکسن‌هایی را از خارج وارد یا تولید می‌کند و شرایطی دارد که سیستمهای سردخانه‌ای نشان می‌دهد که در شرایط مناسبی نگهداری نشده اما تاریخ آن معتبر است. در این شرایط نیز از توزیع آن جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در مواردی که تخلفی مشاهده شود حتما با آن برخورد می‌شود که در این خصوص موارد متعددی تا به امروز وجود داشته است و این واکسن‌ها در یک سردخانه تحت نظارت موسسه سرم‌سازی رازی بوده است که هنوز به مرحله توزیع نرسیده بود.

خلج گفت: از نظر سازمان دامپزشکی تفاوتی میان تولیدکنندگان خصوصی و دولتی نیست و در صورتی که گزارش یاد شده تایید شود به طور قطع برخوردهای لازم با آن انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: ما به دنبال تولید دارو و واکسن با کیفیت بیشتر و اثربخشی مناسبتر هستیم و در هر شرایطی برخلاف استانداردهای مورد نظر فعالیت صورت گیرد در چارچوب قانون برخورد انجام خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل واردات واکسن، طیور در شرایط تولید داخلی آن گفت: سازمان دامپزشکی برای خرید واکسن طیور اقدامی نداشته است همچنین در بخش اقتصادی دام نیز ۹۵ درصد آن از داخل تامین شده است اما در شرایطی مانند تب برفکی که نیاز مبرم به مبارزات وجود داشت ۸ میلیون دوز در سال گذشته توسط سازمان دامپزشکی کشور اجازه واردات داده است و این سازمان هیچ اقدامی برای واردات نداشته است.

خلج ادامه داد: این سازمان علاقه‌مند است درباره سیاستهای اقتصاد مقاومتی درونگرا، برون‌زا و دانش‌بنیان باشد و فرزندان مملکت ما بتوانند تولیدات داخل کشور را تامین کنند.

* واردات واکسن را بر اساس نظام تعرفه‌ای مدیریت می‌کنیم

وی گفت: موسسه تحقیقات و سرم‌سازی رازی ۸۵ سال سابقه تحصیل و فعالیت دارد اما ما در چارچوب قانون عمل می‌کنیم و در صورتی که نیاز به واردات واکسن باشد برخلاف نظر این موسسه براساس نظام تعرفه‌ای واردات را مدیریت می‌کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: بارها احصاء شده است که واکسن‌های تولیدکنندگان داخلی چه میزان است و چه میزان نیاز به واردات داریم. باید اذعان داشت که واردکنندگان ما در شرایط فعلی به انتقال تکنولوژی در زمان واردات توجه می‌کنند.

خلج در ادامه گفت: سا زمان دامپزشکی در سالهای اخیر جلوی واردات دام غیرمجاز به کشور را گرفته است و دام زنده از سیستان و بلوچستان به کشور وارد نمی‌شود هر چند در مواقعی محدود نشر صورت می‌گیرد.

* ایجاد نوار حائل بهداشتی با ترکیه و عراق 

وی افزود: براساس تفاهم صورت گرفته با وزارت کشور به دنبال ایجاد نوار حائلی در مرز ایران با ترکیه و عراق نیز هستیم تا هیچ دامی به صورت غیرمجاز وارد نشود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص سایر اقدامات صورت گرفته این سازمان گفت: طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سال ۹۲ در ۳۰۴۲ کانون وجود داشت که این عدد امروز به ۱۵۸۸ مورد رسیده است.

خلج افزود: در سال ۹۳ تعداد مزارع پرورش ماهی  آلوده به لک‌سفید ۲۰۲ مزرعه بود که امروز به ۳۶ مزرعه کاهش یافته است. در مزارع قزل‌آلا نیز ۶۲۲ مزرعه آلوده وجود داشت که با اقدامات انجام شده این رقم به ۶۲ کانون رسیده است.

* مجوز واردات گوشت بدون استخوان از روسیه صادر شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص واردات گوشت از روسیه گفت: مجوز بهداشتی واردات گوشت بدون استخوان از روسیه داده شده است و در صورتی که تجار در این خصوص به توافق برسند واردات صورت خواهد گرفت.

خلج تاکید کرد: در سازمان دامپزشکی برخلاف گذشته دیگر امضاهای طلایی مانند سالهای گذشته وجود ندارد و اکنون به صراحت  ما این موضوع را اعلام می‌کنیم.