حبیب‌الله نیکزادی‌پناه در گفت وگو با اگری پرس با بیان اینکه در صورتی که دولت ها به هزینه و درآمد در ساختار اقتصاد اعتقاد داشته باشند در هیچ قشری کسی متضرر نمی شود گفت: قطعاً هم کشاورزان به این موضوع توجه می کنند و هم مسئولین به این موضوع توجه می کنند

وی ادامه می دهد: در صورتی که هزینه های تولید یک کشاورز بیشتر از درآمد باشد قطعاً دچار مشکل می شود و ضرر می کند. و احتمال دارد با چنین وضعیتی به سمت تولید کالای دیگر بروند تا درآمد بیشتری را دریافت کنند.

نیکزادی پناه  بیان کرد: سال های قبل  اگر در بحث  تولید گندم به خودکفایی رسیدیم به این معنی است که دولت در آن دوره به قیمت خرید تضمینی توجه  داشته است. مسئولان هزینه های کشاورزان از جمله خرید  تراکتور،قیمت نهاد های تولید ، هزینه آبیاری ، هزینه های کارگری و… که اگر تمام این مسائل سنجیده شود، به صورت طبیعی دولت متوجه می شود تا چه اندازه باید  از بخش کشاورزی حمایت کند.

نیکزادی پناه با بیان اینکه دولت باید از حق و حقوق کشاورزان دفاع کند اظهار داشت: دولت هنوز قیمت رسمی خرید تضمینی را اعلام نکرده است بهتر است دولت قیمتی را برای خرید تضمینی تعیین کند که توجیه اقتصادی برای کشور داشته باشد. در غیر این صورت کشاورز گندم نمی کارد به سراغ محصولی می رود که توجیه اقتصادی دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی گفت:کارشناسان باید بنشینند و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و گندم را محاسبه کنند، درصورتی که گندم از سوی کشاورزان کاشته نشود و کشت نشود، قیمت تمام شده خرید گندم با دلار چه میزان می شود؟بنابراین دولت باید حداقل همین میزان را به کشاورزان پرداخت کند.

وی بیان کرد: کیفیت آردی که کارخانه های داخلی تولید می کنند قابل مقایسه با آرد وارداتی نیست.  تنها در صورتی آردهای وارداتی قابل استفاده است که از آرد تولید داخل استفاده شود تا قابل خوردن شود. بنابراین ضرورت دارد دولت در تعیین قیمت گندم توجه لازم را داشته باشد.

نیکزادی پناه با بیان اینکه دولت اگر از کشاورزان حمایت کند یکی از کشورهای صادر کننده خواهیم بود گفت:در صورتی که تولید محصولات استراتژیک به گونه ای باشد که نیازمند واردات نباشیم یک نعمت بزرگ است. قیمت خرید تضمینی باید به گونه ای باشد که سود مورد انتظار کشاورزان تأمین شود. کشاورز علاوه بر اینکه هزینه هایش را تأمین می کند یک سود معقول باشد از فعالیت خود داشته باشد.