به گزارش اگری پرس به نقل از نارخبر، انارساوه از جمله برندهای مطرح در کشور است و سالانه به طور میانگین ۱۵۰ هزار تن انار از این باغات برداشت و به بازارهای داخلی و خارجی صادر می شود.

با آمدن فصل سرما و کاهش تدریجی دما، درختان نیز خود را مهیای این سرما می کنند و زمانی که دما به منفی ۱۵ درجه برسد، درختان به خواب زمستانی می روند. اما امسال به علت سرمای زودرس در شهرستان ساوه و به خواب نرفتن درختان انار ساوه، درختان در دمای منفی ۱۰ درجه سرما زده شدند.

حسن شریفی، مدیر جهاد کشاورزی ساوه گفت: سرمازدگی به حدود ۱۲ هزار هکتار از باغات و پانصد هکتار از مزارع این شهرستان خسارت وارد کرده است که بیشتر به خاطر عدم شروع خواب زمستانی است.

وی افزود: سرمازدگی درختان ساوه بر اثر سرمای زودرس پاییزه قبل از خواب زمستانی درختان است که حتی در درختان بخش مرکزی با وجود اینکه سرمای شدید مواجه نشده است موجب یخ زدگی آب داخل آوندهای درخت شده است.

این کارشناس کشاورزی شرح داد: در ختان انار قادرند تا سرمای کمتر از منفی ۱۵ درجه سانتی گراد را تحمل کنند البته این در صورتی است که افت درجه حرارت تدریجی باشد و این دما در فصل زمستان و یخبندان اتفاق افتد.

وی افزود: سرما اغلب باعث خشک شدن قسمت های هوایی درخت و در موارد شدید تر باعث از بین رفتن ریشه ها می شود پس از سرما زدگی در زمستان سال بعد بایستی کلیه اندام های هوایی درخت را برید یا به عبارتی همانند سال ۸۶ درخت را کف بر کرد.

مدیر جهاد کشاورزی ساوه گفت: یکی از محدودیت های کشت انار حساسیت آن به سرما است که برودت زمستانه منفی ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و در سرمای کمتر از منفی ۱۵ درجه سانتی گراد صدمه می بیند، البته برای شکستن دوره خواب گیاه به ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد نیاز است.

وی افزود: پایین ترین درجه حرارت محیطی قابل تحمل برای انار منفی ۱۰ سانتیگراد و تنها برای حداکثر ۴۸ ساعت است و اگر این سرما برای مدت بیشتری ادامه یابد قسمت هوایی درخت بدلیل یخ زدگی مایع موجود در سلولهای گیاه از بین می رود.

شریفی بیان کرد: اصولاً سه نوع سرما زدگی در درختان دیده می شود : ۱- سرمای دیر رس بهاره ۲- سرمای فصل خواب ۳- سرمای زودرس پاییزه که در سرمای هفته گذشته ساوه سردترین دمای بخش مرکزی منفی ۱۰ درجه ، غرق آباد منفی پانزده و نوبران منفی بیست درجه گزارش شده است.

وی افزود: علائم سرمازدگی در درختان سیاه شدن لایه ی زیرین پوستهی درخت است که پس از چند ماه پوسته از درخت جدا شده و باعث مرگ کامل درخت می شود.

 جهادکشاورزی ساوه

 

 

خسارت ۱۰۰ درصدی سرما به انواع باغات ساوه

محمود رضا خلیلی معاون فنی جهاد کشاورزی ساوه نیز گفت: سرما به ۱۰۰درصد باغات انار ، زیتون ، انگور، انجیر و کلزا خسارت وارد کرده است و باید همه باغات را کف بر کنیم.

وی با اشاره به برآورد ششصد میلیارد تومان خسارت افزود : با توجه به تعهد بیمه کشاورزی تا پایان مهرماه و وفوع سرمازدگی در آذر ماه، باغات مشمول بیمه نمی شوند.

خلیلی با اشاره به ارسال دستور العمل سال زراعی آتی در دوم آذر بیان کرد: قبلا دستور العمل بیمه کشاورزی آبان ماه ارسال می شدولی تاخیر امسال موجب شد که کشاورزان موفق به بیمه باغات خود نشدند و دفتر صندوق بیمه کشاورزی از بیمه کردن باغات کشاورزی ممانعت می کند.

 

خلیلی معاون جهادکشاورزی ساوه

 

باغداران بعنوان مشتریان چندساله بیمه، توقع حمایت از بیمه و دولت دارند

حسین محمدی یکی از باغدارن ساوجی نیز گفت: پس از سرمای سال ۸۶ که با کمک های دولت و بیمه توانستم به زندگی ادامه بدهم هر ساله مشتری بیمه بودم و امسال توقع دارم پس از ۹ سال بیمه حمایت کند.

وی افزود: بیمه برای شرایط و حوادث غیرمترقبه است اگر قرار باشد که فقط در یک زمان خاصی بیمه باشیم متضرر می شویم.

این باغدار زیان دیده بیان کرد: مسئولین باید طوری برنامه ریزی کنند که در زمان بیمه هیچ روزی وقفه نباشد که در صورت وقوع بلایی ناگهانی شاهد عدم حمایت بیمه نشویم.

وی ادامه داد: این شعارهایی که در حمایت از تولید می دهند خوب است الان چند سال ما بیمه را حمایت کردیم و پول بیمه دادیم حالا توقع داریم بیمه و دولت ما را حمایت کند.

در ادامه تصاویر برف و خشکی درختان در اثر سرمای اخیر را ببینید.

 

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

خسارت سرمای برف 95 باغات ساوه

انتهای پیام/ک