به گزارش اگری پرس؛ یزدان سیف در گفتگو با خبرنگار مهر  میزان خرید تضمینی گندم را تاکنون ٨ میلیون و ٨٥٣ هزار تن اعلام کرد و گفت: ارزش کل خرید ١١٥ هزار و ٦٨٦ میلیارد ریال بوده که از این میزان ٧٩ هزار و ٤٠٠ میلیارد ریال (معادل ٦٨ درصد) آن پرداخت شده است.

وی تعداد مراکز خرید را ١٤٤٠ مرکز و تعداد محموله های تحویل گرفته شده را یک میلیون و ٤٢٦ هزار و ٣٢٦ محموله عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر عدم پرداخت مطالبات گندمکاران گرگانی، افزود: در استان گلستان یک میلیون و ١٠٥ هزارتن گندم خریداری شده که ارزش آن ١٤ هزار و ٤٧١ میلیارد ریال بوده است.

سیف ادامه داد: از این میزان ١١ هزار و ٦٠٠ میلیارد ریال آن (معادل ٧٧ درصد) پرداخت شده بنابراین ما کمتر از ٣٠٠ میلیارد تومان به کشاورزان گلستانی بدهی داریم که این مبلغ نیز به تدریج پرداخت می شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین از خرید ١٤ هزارتن دانه روغنی گلرنگ و آفتابگردان خبر داد و گفت: ارزش تقریبی این خرید حدود ٣٥ میلیارد تومان بوده که این مبلغ به کشاورزان پرداخت شده است.

سیف با بیان اینکه خرید دانه های روغنی هنوز ادامه دارد، اضافه کرد: بیشترین خرید آفتابگردان مربوط به استان گلستان است تاکنون بیش از ١٧٠٠ تن دانه آفتابگردان در این استان خریداری شده ضمن اینکه گلستان رتبه اول تولید آفتابگردان را هم دارد و پیش بینی می شود امسال ٣٠٠٠ تن دانه آفتابگردان در این استان تولید شود.