به گزارش اگری پرس، حسن رکنی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه ظاهراً نه تنها قیمت خرید تضمینی شیر افزایش نیافته بلکه برخی کارخانه‌ها شیر را در هر کیلو ۵۰ تومان ارزان‌تر از قیمت مصوب می‌خرند، خاطرنشان کرد: در بحث شیر یک تنش قیمتی در دنیا داشته‌ایم که باعث شده آن میزانی که برای صادرات شیر و فرآورده‌های آن پیبش‌بینی کرده‌ بودیم محقق نشود.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ما برای آنکه بتوانیم توازن برقرار کنیم باید برای صادرات مازاد شیر و لبنیات برنامه‌ریزی کنیم، خاطرنشان کرد: افزایش عرضه در بازار سبب کاهش قیمت می‌شود که با صادرات توازن برقرار می‌گردد.

رکنی تصریح کرد: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای شیر درخواست کرده‌ایم که با توجه به مضیقه مالی دولت هنوز محقق نشده و اگر این مهم اتفاق بیفتد می‌توانیم برای صادرات شیر از آن استفاده کنیم و بخشی از شیری که اکنون در کارخانجات تبدیل به شیرخشک شده را صادر کنیم.

وی اضافه کرد: در ۵ ماهه اخیر تا الان روزانه به طور متوسط ۸۰۱ تن شیر به صورت خرید تضمینی از دامداران خریداری شده که ۹۰ درصد آن تبدیل به شیرخشک شده است و بخشی از آن به خامه تبدیل می‌شود که هم در بازار داخل به فروش می‌رسد و هم صادر می‌شود و بنا داریم با صادرات آن را از چرخه بازار خارج کنیم.

رکنی به این نکته اشاره کرد: سازمان تعاون روستایی بابت خرید تضمینی دچار ضرر و زیان شده است که دولت آن را پوشش می‌دهد.

به گفته معاون حجتی، تا کنون ۷۰ تا ۸۰ درصد مطالبات دامداران پرداخت شده است.