به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم؛ علیرضا مهاجر با اشاره به اینکه کنجاله سویا از مواد غذایی مورد مصرف در پرورش طیور است، افزود: ایران بیشترین وابستگی را در بین محصولات کشاورزی به روغن خام، دانه‌های روغنی و کنجاله دارد.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر افزون بر ۹۵ درصد روغن گیاهی کشور از خارج تامین می‌شود، اظهارداشت: روغن خوراکی مورد نیاز مملکت سالانه ۱٫ ۵ میلیون تن است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیر برنامه ملی دانه‌های روغنی با اشاره به این جمله که سالانه بیش از چهار میلیارد دلار ارز به منظور واردات روغن خام، دانه‌های روغنی و کنجاله از کشور خارج می‌شود بر لزوم خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی تاکید کرد.
وی در ادامه به تدوین طرح ۱۰ ساله با هدف افزایش تولید دانه‌های روغنی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: در حال حاضر ۹۵ درصد نیاز کشور به روغن خوراکی از خارج وارد می‌شود که با اجرای طرح مزبور این نیاز به کمتر از ۳۰ درصد خواهد رسید.
مهاجر با اعلام اینکه سویا از جمله محصولات مهم در طرح خودکفایی دانه‌های روغنی است، گفت: این دانه روغنی بیشترین پروتئین مورد نیاز دام و طیور را تامین می‌کند.