به گزارش اگری پرس به نقل از فارس، مهدی خلج صبح امروز در نشست خبری این سازمان که به مناسبت روز دامپزشکی (۱۴ مهر ماه)‌ برگزار شد، به آخرین اقدامات این سازمان در حوزه‌های مختلف واکسیناسیون دام و طیور،‌ شناسایی کانون‌های بیماری و نظارت‌های بازرسی اشاره کرد و گفت: شاید خانواده دامپزشکی یکی از پر تکرارترین مراجعین به عرصه‌های مختلف تولید باشد به طوریکه میزان بازرسی‌ها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش ۴۵ درصدی داشته و ۱۸۱ عامل بیماری پایش و رصد شده است.

برای مقابله تمام قد با تب برفکی ۷۰ میلیارد تومان اعتبار می خواهیم

وی در پاسخ به اینکه با توجه به شیوع تب برفکی در بین دام‌های برخی کشورها وضعیت این بیماری اکنون در کشور چگونه است گفت:‌برای اینکه این بیماری ریشه‌کن شود به ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم در حالی که کل اعتبار دامپزشکی برای همه کارها ۶۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

پایش سراسری آنفلوانزای پرندگان در مراکز تولید و عرضه طیور / خبری از آنفلوانزا نیست

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با فرارسیدن فصل پاییز و آنفلوآنزا پرندگان چه تمهیداتی اندیشیده شد گفت: اکنون کشورهای آمریکا، دانمارک،‌فرانسه، چین، هند و خیلی از کشورهای آفریقایی درگیر آنفلوانزا هستند و با توجه به مهاجرت پرندگان ممکن است این مسئله به کشور ما هم سرایت کند.

خلج در توضیح بیشتر این موضوع اظهار داشت:‌برنامه ملی پایش و مراقبت در همین حوزه در سه عرصه تعریف شده که نمونه‌برداری بالینی و نمونه‌برداری از پرندگان زینتی، بازارهای سنتی و عرصه طیور صنعتی و روستایی آغاز شده است.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی از ۱۷ شهریور ماه با حضور دامپزشکان در بازار سنتی پرندگان و طیور صنعتی به ویژه در روستاها نمونه‌برداری آغاز شده است که در سه مرحله ۳۵ نمونه سرمی و ۸ هزار نمونه مولکولی از ۱۸۰۰ واحد پرورش طیور صنعتی و روستایی اخذ شده است.

وی تأکید کرد: ویروس این بیماری در این نمونه‌ها دیده نشده و در حال حاضر مشکلی نداریم اما در حالت آماده‌باش هستیم.

وی توصیه کرد: تا هموطنان از جابه‌جایی طیور بدون مجوز سازمان دامپزشکی در سراسر کشور خودداری کنند مضاف بر اینکه از خرید مرغ زنده در جاده‌ها و اماکن به شدت بپرهیزند.

خلج در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه فکری برای قطع ارتباط مالی بین دامپزشکان و کشتارگاه‌ها کرده‌اید، چرا که این مسئله در تأیید کیفیت و فرآورده‌های دامی موثر و در برخی خطر‌آفرین است گفت:  کشور روسیه به عنوان مثال ۴۵ هزار نیرو در بخش دولتی دارد اما ما فقط ۶ تا ۷ هزار نیروی دولتی در این بخش داریم.

وی گفت: استفاده از بخش غیردولتی در این عرصه را تقویت کرده‌ایم و مکانیزمی دیده شده که یک مسئول فنی بهداشتی بتواند کار خود را بدون ایجاد وابستگی مالی انجام دهد و تلاش ما این است که این نقیصه کاهش پیدا کند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور به این نکته هم اشاره کرد که سازمان دامپزشکی به دنبال آن است که قانونی تدوین شود که طی آن مسئولیت سلامت همه فرآورده‌های خام دامی را به تولیدکنندگان، پرورش‌دهندگان و حتی حمل‌کنندگان بسپارد، تا هم دام سالم بماند و هم فرآورده‌ نهایی سلامت به دست مردم برسد.

در مورد کیفیت واردات دام مسئولیم نه کمیت

خبرنگار فارس مجدد از خلج پرسید که با وجود تنوع ارقام گونه گاو شیری و گوشتی در کشور چرا به جای بهبود کیفیت این دام‌ها اخیرا اقدام به واردات گاو  گوشتی شیری سیمنتال شده، اینگونه پاسخ داد که سازمان دامپزشکی تنها یک نهاد حاکمیتی بهداشتی است که مجوز سلامت دام‌ها برای صادرات یا واردات را صادر می‌کند و در مورد کمیت دام مسئولیتی ندارد.

وی در ادامه به تعداد مجوزهای صادرشده برای ورود و صدور انواع فرآورده‌های دامی اشاره کرد و گفت ۱۰ هزار و ۱۲۹ مجوز بهداشتی برای صادرات ۵۸ قلم کالای دامی به کشورهای مختلف صادر کرده‌ایم.

درجه بندی شرکت‌های فعال در عرصه دام

خلج با اشاره به کارهای انجام شده در عرصه قرنطینه دام گفت: شرکت‌های فعال در این حوزه را از الف تا دال درجه‌بندی کرده‌ایم که نیاز به نمونه‌برداری از همه محصولات این شرکت‌ها هنگام ورود به کشور نباشد.

وی در توضیح اینکه شرکت‌ها و بر چه اساسی درجه‌بندی می‌شود گفت: سابقه فعالیت، خوشنامی و حجم فعالیت‌های آنها در درجه‌بندی آنها موثر است و به عنوان مثال در گروه اول با تسهیلات زیاد کالای این شرکت‌ها ترخیص می‌شود.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی در نهایت ۱۴ وظیفه و اعطای مجوز در عرصه قرنطینه از سوی سازمان دامپزشکی کشور به واحدهای استانی واگذار شده است.

وی با اشاره به اهمیت سازمان دامپزشکی به نحوه کشتار دام و نذورات به ویژه در ایام مذهبی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا کشتار غیرمجاز دام در معابر عمومی را کاهش داده و جلوی آن را بگیریم چرا که کشتار در خارج از کشتارگاه‌های مجاز مطلوب ما نیست.

خلج اعلام کرد که در همین راستا و برای نظارت بیشتر بر کشتار دام برای عید قربان هم بالغ بر ۳ هزار نفر بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی انجام شده است.

وی در مورد شیوع تب برفکی در کشور هم گفت: تا ۱۵ خرداد با ارائه خدمات رایگان جمیعت دام سنگین و سبک را در مقابل این بیماری واکسینه کردیم اما از ۲۰ خرداد ماه واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی فقط برای دام سبک رایگان شد و درمورد دام سنگین به صورت بهادار انجام دادیم و از آنجایی که در فاز بهاره دام سنگین بیش از حد پیش‌بینی واکسیناسیون ما بود نگرایم که افزایش کانون بیماری در این جمعیت دامی را شاهد باشیم.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور فاز پاییزه واکسیناسیون دام از ۱۵ شهریور آغاز شده و دامداران به ازای هر واکسن بین ۲ تا ۲۲۰۰ تومان باید هزینه واکسن را بپردازند.

کاهش تلفات طیور از ۱۱ درصد به ۹ درصد

وی از کاهش تلفات دامی در عرصه طیور طی یک سال اخیر خبر داد و گفت: از سال ۹۱ تا ۹۴ تلفات‌مان در عرصه طیور ۱۱٫۱ درصد بود که این رقم در پایان ۹۴ به ۸٫۹۸ درصد کاهش یافته و تعداد کانون‌های بیماری از ۱۶۵۰ کانون به ۸۵۵ کانون تا پایان سال ۹۴ کاهش یافته است.

خلج همچنین درمورد واردات دام زنده به کشور نیز این توضیح را داد که موفق شده‌ایم با همکاری وزارت جهاد واردات دام زنده را متوقف کنیم ولی دامی که به صورت قاچاق از پاکستان و مرزهای شرقی وارد سیستان و بلوچستان می‌شود را نمی‌توان به طور کامل کنترل کرد و درنهایت اجازه خروج هیچ دامی را از استان سیستان و بلوچستان نداده‌ایم که در غیر این صورت قاچاق تلقی میَ‌شود.

وی همچنین از همکاری با وزارت کشور برای کنترل مرزهای غربی و جلوگیری از ورود دام از این مرزها خبر داد و گفت: پیشنهاد داده‌ایم تا نوار حائلی به شعاع ۱۰ کیلومتر در مرزهای غربی بین دو کشور وجود داشته باشد تا هیچ دامی نتواند تردد کند. کاهش بیماری‌هایی همچون آبله گوسفندی و طاعون نوشخوارکنندگان کوچک از دیگر مواردی بود که رئیس سازمان دامپزشکی به آن اشاره کرد و گفت: آبله گوسفندی از ۵۸۲ کانون در سال ۹۳ به ۵۴ کانون در ۶ ماهه امسال رسیده و طاعون نوشخوار کنندگان کوچک از ۳۴۲ کانون به ۱۵۸۸ کانون در سال ۹۴ رسیده است.

کاهش ۸۰ درصدی بیماری لکه سفید میگو 

خلج در پایان از کاهش آلودگی میگو در مزارع پرورش این محصول در کشور خبر داد و گفت: مزارع آلوده به لکه سفید در سال ۹۳ ، ۲۰۲ کانون بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۳۶ کانون رسیده است.