به گزارش اگری پرس به نقل از مهر؛
محمود حجتی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران به عملکرد و دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: البته نقاط ضعفی هم وجود دارد و مدعی نیستیم که ضعفی نداریم.
وی اضافه کرد: باور بنده این است که مملکت ما در بخش کشاورزی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نهفته فوق‌العاده ای دارد که بخش عمده ای را کشف نکردیم و به بخشی هم ان طور که باید و شاید بهره نگرفتیم یا اگر بهره گرفتیم به صورت بهره ور عمل نکردیم.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نگاه کلی ما این است که باید بهره وری را تبدیل به احسن کرده و آن را افزایش دهیم.
حجتی ادامه داد: در برخی مناطق کشور بارندگی بالای ۵۰۰ میلی متر است، بعد برخی می گویند ما آب نداریم؛ توجیه مسئولان را از این منظر نپذیریم.
این عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در چند سال گذشته، افزود: ما برنامه هایی را در ارتباط با محصولات اساسی در دستور کار قرار دادیم، با تجربه سایر کشورها در این زمینه و ظرفیت های تحقیقاتی که در گوشه و کنار دنیا وجود داشت؛ ارتباط برقرار شد.
برنامه مان، افزایش عمودی تولید است 
وزیر جهاد کشاورزی افزود: یکسری برنامه‌ها در رابطه با افزایش تولید محصولات اساسی مانند گندم، برنج، جو، شکر، پنبه و دانه‌های روغنی تدوین شده است که با هدف افزایش عملکرد در واحد سطح بدون افزایش سطح زیرکشت این محصولات را افزایش می‌دهیم.
وی با بیان اینکه در تولید محصولات اساسی مانند گندم، برنج، جو، پنبه، دانه های روغنی و غیره برنامه های افزایش تولید پیگیری شده است، اضافه کرد: ما در این برنامه ها هیچ افزایش سطحی پیش بینی نکرده ایم برنامه ما افزایش تولید به صورت عمودی است البته احتمال دارد سطح زیر کشت برخی محصولات را کاهش و برخی را افزایش داده باشیم.
تعرفه صفر واردات، کارخانجام چغندر را ورشکست کرد
وی همچنین با اشاره به اینکه واردات شکر با تعرفه صفر در سال های گذشته موجب شد بسیاری از کارخانجات چغندرقند ورشکست شوند، اظهار کرد:در همان سالها سطح زیرکشت بهاره چغندر قند ۱۷۳ هزار هکتار بود که سال گذشته به دلیل محدودیت آب این عدد به ۱۰۳ هزار هکتار رسید بنابراین در طول حدود ۱۰ سال گذشته ۷۰ هزار هکتار سطح کشت بهاره کاهش یافت اما متوسط تولید از ۲۷ به ۵۴ تن رسید.
وی درمورد گندم هم گفت: سال گذشته سطح زیرکشت گندم نسبت به سال ۹۲؛ ۳۶۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرد با این حال در تولید به خودکفایی رسیدیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بخش گندم یک و نیم میلیون تن تولید کل بر مصرف کل پیشی گرفت، ادامه داد: سال ۹۲؛ کشاورزان کمتر از ۴ هزار میلیارد تومان پول گرفتند اما این عدد در سال ۹۵ به ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.
حجتی اضافه کرد: با این حال برخی اخبار و سیاه نمایی‌هایی  به گوش‌مان می‌رسد و غصه‌مان می گیرد که علت آن هم احیانا برخی مسائل سیاسی و انتخاباتی است.
وی با بیان اینکه اعداد و آمار کاملا واضح و روشن است، افزود: ما سال ۹۲؛ ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم خریدیم و این عدد در سال گذشته به ۱۱ و نیم میلیون تن رسید.
کشت چغندر باید به پائیز منتقل شود 
این مقام مسئول با بیان اینکه ۸۰ درصد بارندگی ها در پاییز، زمستان و اوایل بهار اتفاق می افتد، به لزوم انتقال کشت چغندر قند به پاییز اشاره کرد و گفت:  در این صورت بخش عمده ای از آب مورد نیاز محصول از طریق آب سبز تامین خواهد شد.
حجتی با اشاره به اینکه در خوزستان مشکل کشت چغندر داریم، ادامه داد: ما در خوزستان کارخانه نداریم؛ اگر کارخانه ای در این استان ایجاد شود که ظرفیت دریافت روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزارتن چغندر را داشته باشد می توانیم در این استان کشت کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید دانه های روغنی اضافه کرد: ما می توانیم ۷۰ درصد نیاز کشور در این زمینه را در داخل تامین کنیم.
که این عدد را در سال ۸۴ به ۱۶ درصد رساندیم اما عقب گرد داشتیم و به ۶ درصد رسیدیم هم اکنون نیز روی همان ۶ تا ۷ درصد حرکت می کنیم.
حجتی تصریح کرد: ما موفق شدیم تولید کلزا را نسبت به سال ۹۲ سه برابر کنیم.
درآمد کشاورزان با کشت دوم ۴۰درصد افزایش یافت
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تجهیز و نوسازی اراضی شمال در دستور کار ما است، گفت: هر جا این کار را انجام دادیم، انجام کشت دوم امکان پذیر شده است ضمن اینکه درآمد کشاورزان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است.
حجتی با اشاره به افزایش ۸ درصدی تولید برنج در سال ۹۵ نسبت به سال ماقبل  آن، افزود:در عین حال در برخی استانها به صورت نانوشته، کشت را محدود کرده ایم.
منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه گلخانه‌ها و پرورش ماهی در قفس
این عضو کابینه تدبیر و امید با بیان اینکه در بخش سیستم های نوین آبیاری در سال گذشته علاوه بر ردیف های بودجه ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به سیستم های نوین آبیاری اختصاص پیدا کرد، افزود: علاوه بر این ردیف بودجه نیز به ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
حجتی با اشاره به ظرفیت های مغفول مانده در بخش کشاورزی؛ توسعه گلخانه ها و پرورش ماهی در قفس را جزو این ظرفیت ها خواند و گفت: در زمینه توسعه گلخانه ها اقدامات خوبی انجام شده است.
وی ادامه داد: از محل صندوق توسعه ملی، ۱۰ درصد ورودی صندوق به صورت ریالی در اختیار ما قرار می گیرد که این مبلغ را در دو زمینه توسعه گلخانه ها و پرورش ماهی در قفس متمرکز کرده ایم.
به گفته حجتی سرمایه بانک کشاورزی نیز از ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۶ هزار میلیارد تومان در اواخر ۹۵ رسیده است که این اعتبار نیز در اختیار بخش قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه هر هکتار گلخانه برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند، ادامه داد: بهره وری آب نیز در این صورت ۹۰ درصد بهبود می یابد.
افزایش تولید ماهی در قفس
حجتی با اشاره به اینکه در بحث گلخانه خیلی عقب هستیم گفت: سال گذشته حدود هزار و ۲۰۰ هکتار گلخانه در کشور ایجاد کردیم در حالی که هدف گذاری ما هزار و ۵۰۰ هکتار بود ضمن اینکه برای امسال دو هزار هکتار هدف گذاری شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حداقل یک میلیون تن ظرفیت تولید ماهی در قفس است، گفت: این در حالی است که در سال ۹۵ تولید کل آبزیان کشور یک میلیون و ۵۰ هزار تن بوده است.
وی با اشاره به اینکه ما از سال ۹۳ پرورش ماهی در قفس را آغاز کرده ایم، افزود: در بهمن ماه ۹۵ ما حدود ۳۷۰ قفس در داخل دریا داشتیم و هدف گذاری ما در سال ۹۵ تولید هزار تن ماهی در قفس بود که ۱۶ هزار تن آن محقق شد.
این عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به اینکه به ما تصویب شده امسال ۵۰ هزار تن ماهی در قفس تولید کنیم، افزود: با توجه به اینکه مقدمات کار فراهم شده فکر می کنیم این امر محقق شود.
به گفته حجتی در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده ۲۰۰ هزار تن در قفس در کشور تولید شود.
وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت تولید  پرورش گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: گل محمدی، زعفران، سماق، عناب، زیره، همگی جزو این گیاهان دارویی به شمار می‌روند.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان استقبال خوبی از کشت این محصولات کرده اند، گفت: محدودیت ما در توسعه تولید نهال است.
پیش خرید اسانس گل محمدی از سوی فرانسه و آلمان
حجتی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان اسانس گل محمدی را پیش خرید می کنند، اظهار داشت: هزار و ۴۰۰ گیاه دارویی در کشور ما شناسایی شده که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ مورد آنها منحصر به فرد و انحصاری کشور خودمان است.
وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه تولید و صادرات محصولات لبنی از کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما امروزه یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات لبنی هستیم و در حال حاضر محصولات لبنی ایران به کشورهای اروپایی، آمریکا و ژاپن صادر می شود.
وی همچنین با اشاره به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طی سال گذشته در کشور افزود: این بیماری که منشا آن پرندگان مهاجرت بودند خسارت سنگینی را به صنعت طیور وارد کرد که البته حداقل پشتیبانی توسط دولت از این صنعت انجام شد اما آنطور که باید و شاید خسارت تولید کنندگان را جبران نکرد.
وی با بیان اینکه حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود، اضافه کرد: مشکل ما این است که نتوانستیم به اندازه کافی بازار برای این محصولات پیدا کنیم و به خاطر آنفلوآنزا نیز سال گذشته صادرات ما دچار مشکل شد.
این مقام مسئول دولتی با اشاره به انجام کشت فراسرزمینی در کشورهای قزاقستان، روسیه، اوکراین، غنا، برزیل و گرجستان اظهار داشت: برای انجام بیش از ۲.۵ میلیون هکتار کشت فراسرزمینی در حال مذاکره هستیم؛ بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار نیز  منجر به قرارداد شده است و عمده سطوح زمین ها در کشورهای روسیه و قزاقستان قرار دارد.
حجتی ادامه داد: همچنین ۳۰۰ هزار هکتار کشت فراسرزمینی مالکیتی در گرجستان و حدود ۷۰ هزار هکتار مالکیتی در برزیل در حال انجام است ضمن اینکه انجام این کار در کشور غنا نیز نهایی شده است.
امسال احتمالا ۱۱ میلیون تن گندم می خریم 
وزیر جهاد کشاورزی درباره خرید تضمینی گندم که از روز گذشته آغاز شده نیز گفت: ارزیابی اولیه ما خرید ۱۱ میلیون تن گندم است ضمن اینکه برای تامین منابع مالی نیز بر بودجه رقم بسیار خوبی پیش بینی شده است.
به گفته حجتی منابع مالی خرید تضمینی گندم از سه محل تامین می شود که منبع نخست فروش ماهانه گندم توسط وزارت جهاد کشاورزی به نانوایی ها و کارخانجات است که این وزارتخانه ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان گندم به این مراکز می فروشد همچنین ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در بودجه برای تامین مالی خرید گندم پیش بینی شده و کسری آن نیز توسط بانک ها تامی می شود.
وزیر جهاد کشاورزی درباره تولید میگو نیز با بیان اینکه سال ۹۲ حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار تن میگو در کشور تولید شد گفت: این عدد سال گذشته به ۲۱ هزار تن رسید و ما سال به سال در تولید و صادرات میگو شاهد افزایش بوده ایم ضمن اینکه ضایعات نیز در این زمینه کاهش یافته است.
حجتی تصریح کرد: سال گذشته برای اولین بار بعداز یک دوره طولانی در سیستان و بلوچستان اقدام به تولید میگو کردیم ضمن اینکه ۷ تا ۸ هزار تن تقاضای داخلی برای این آبزی تعریف شده است.
کنترل قیمت میوه وظیفه ما نیست 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای تنظیم بازار میوه شب عید حدود ۶۲ تا ۶۳ هزار تن پرتقال وارد کردیم  اظهار داشت: ما ۵۴ هزار تن مرغ برای ایام عید در سردخانه ها ذخیره داشتیم و هر روز حتی روزهای تعطیل مرغ منجمد در بازار عرضه کردیم البته ممکن است یک روز به دلیل تعطیل بودن کشتارگاه ها قیمت مرغ افزایش یافته باشد اما روز بعد از آن شاهد کاهش قیمت ها در بازار بودیم.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه این وزارتخانه مسئول تولید و تامین محصولات است و مسئول عرضه آنها نیست، گفت: میادین میوه و تره بار و میدان بهمن در حوزه مسئولیت ما قرار دارد و مغازه ها به ما مربوط نمی شود.
وی همچنین درباره افزایش قیمت لبنیات ادامه داد: این امر در حوزه مسئولیت های بنده قرار ندارد و سازمان حمایت مسئول این کار و تنظیم قیمت هاست.