به گزارش اگری پرس به نقل از ایرنا جهادگرانی که در هشت سال دفاع مقدس با تمام وجود خود در عرصه های جنگ و جبهه از تمامیت ارضی کشور دفاع کردند و اجازه ندادند دشمن حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی را به اشغال در آورد امروز بعد از گذشت سالها از این عرصه پا در میدان جنگ اقتصادی با دشمنان اسلام گذاشته اند و با فعالیت های شبانه روزی در عرصه ی کشاورزی، دامپروری و باغداری برای تامین مواد غذایی ملت و خودکفایی کشور فعالیت می کنند.
یکی از کشاورزان نمونه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: شرکت کشت و صنعت سپاه پاسداران در سال ۷۶ به خانواده آزادگان، شهدا، جانبازان و کسانی که در جبهه و جنگ حضور داشتند زمین هایی در منطقه ریگ چاه از توابع شهرستان زاهدان واگذار کرد.
حاجی دهمرده اظهار داشت: ۱۶۰ هکتار زمین همراه با ۲ حلقه چاه در این محدوده تحویل گرفتم که مقداری از این زمین ها نیاز به تسطیح دارند تا آماده کشت شوند.
وی تصریح کرد: سپاه پاسداران قصد داشت در این منطقه که با مرز افغانستان حدود ۸ کیلومتر فاصله دارد کمربند سبز امنیتی ایجاد و امنیت این منطقه را به ما واگذار کند.
وی ادامه داد: بعد از اینکه منطقه تقریبا تجهیز شد شروع به کار کشاورزی، دامپروری و شیلات در این منطقه کردیم.
وی با اشاره به اینکه چند سالی کارهای زیربنایی ریگ چاه را انجام دادیم تا بسترهای لازم برای فعالیت های کشاورزی فراهم شود افزود: به دلیل ناشناخته بودن این منطقه تا کنون هیچ گونه فعالیت کشاورزی در آن انجام نشده بود.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: ریگ چاه در منطقه کویری با شرایط آب و هوایی تقریبا خشن که تحت تاثیر بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بادهای جنوبی قرار دارد واقع شده که روند پیشرفت این منطقه را با کندی روبه رو کرده است.
دهمرده اظهار داشت: ابتدا آب را با موتورهای دیزلی از اعماق زمین استخراج می کردیم که این کار مشکلات فراوانی برای ما به وجود آورده بود اما با برقی کردن چاه ها تا حدودی مشکلات برطرف شد.
وی افزود: به دلیل نداشتن درآمد نتوانستیم کارهای زیربنایی ریگ چاه را انجام دهیم تا سریعتر به پیشرفت دلخواه برسیم.
وی افزود: مقداری از امکانات کشاورزی را کشت و صنعت سپاه برای ما فراهم کرد و بقیه تجهیزات را با قرض گرفتن و حقوق کارمندی توانستیم تهیه کنیم و تا حدودی کار را پیش ببریم.
وی بیان کرد: براساس توان مالی کمی که داشتیم توانستیم تا حدودی کارهای زیر بنایی زمین های ریگ چاه را انجام دهیم و با حداقل امکانات به کار کشاورزی مشغول شدیم.
**کشت محصولات جالیزی
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: سال ۹۴ به دنبال زراعت زود بازده بودیم تا بتوانیم سرمایه ای بدست آورده و فعالیت های خودمان را در این منطقه گسترش دهیم.
دهمرده اظهار داشت: با توان مالی کمی که در اختیار داشتم فعالیت های کشاورزی را در ریگ چاه شروع کردیم.
وی ادامه داد: سال گذشته برای نخستین بار توانستیم خربزه مشهدی و خربزه ملونی که در منطقه بلوچستان کشت می شد را در ریگ چاه بکاریم و محصول با کیفیت خوبی برداشت کنیم.
وی افزود: همچنین برای نخستین بار خربزه ساوه ای اصفهان را نیز در این منطقه کشت کردیم و از این کار نتیجه بسیار خوبی گرفتیم.
وی بیان کرد: هندوانه صنعتی، خربزه سفیدک و قندک زابل را نیز برای اولین بار در این منطقه به زیر کشت بردیم.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان با اشاره به لب شور بودن آب ریگ چاه گفت: خربزه ای که با این آب پرورش می یابد بسیار شیرین و خوشمزه است به طوری که وقتی مقداری از آن را مصرف کنید حتما باید پشت سرش یک لیوان آب بخورید.
دهمرده با بیان اینکه ریگ چاه ۶۵ کیلومتر با مرکز استان سیستان و بلوچستان فاصله دارد افزود: محصولات این منطقه در کمترین زمان به بازار مصرف می رسد و این تازگی محصول باعث فروش به موقع آن می شود.
وی تصریح کرد: ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی در ریگ چاه وجود دارد که این امر لازمه آن است تا سرمایه داران و کشاورزان بیشتری به این منطقه برای سرمایه گذاری بیایند.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای نخستین بار به صورت پایلوت ۸ هکتار از زمین های کشاورزی را به کشت محصولات جالیزی با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای تجهیز کردیم خاطر نشان کرد: این کار خود انگیزه ای شد برای بقیه کشاورزان که به این سمت حرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه محصولات جالیزی را زیر پلاستیک کشت می کنیم افزود: با استفاده از سیستم آبیاری نوین که جهاد کشاورزی در اختیار ما گذاشته بود توانستیم این کار را به سرانجام خوبی برسانیم.
کشاورز نمونه موفق سیستان و بلوچستان گفت: برای نخستین بار خربزه مشهدی را توانستیم حدود ۲ ماه زودتر از مشهد به بازارهای این شهرستان با قیمت مناسب عرضه کنیم.
وی با بیان اینکه اختلاف کشت ما با مشهد چیزی حدود ۶ ماه است، ادامه داد: با وجود چنین شرایطی به راحتی می توانیم محصولات خودمان را به بازارهای استان خراسان رضوی و سایر استانهای کشور صادر کنیم.
وی با اشاره به اینکه رقبای ما در کشت هندوانه و خربزه جیرفت، ایرانشهر و چابهار هستند، افزود: ریگ چاه به لحاظ موقعیت جغرافیای و نزدیکی به بازار مرکز سیستان و بلوچستان سریعتر از سایر مناطق محصولات خود را به بازار مصرف عرضه می کند.
وی با اشاره به هزینه حمل بار از ریگ چاه تا شهرستان زاهدان که ۲ میلیون ریال است خاطر نشان کرد: کشاورز چابهاری برای حمل بار هندوانه خود به این شهرستان حداقل ۱۲ میلیون ریال باید هزینه کند.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کامیونی که از چابهار، ایرانشهر و فنوج بار هندوانه به زاهدان می آورد در مسیر راه حداقل ۵۰۰ کیلو گرم هندوانه آن از بین می رود، گفت: در صورتی که از ریگ چاه تا زاهدان حتی یک هندوانه هم از بین نمی رود و این به نفع کشاورز این منطقه است.
دهمرده با اشاره به وجود ۲ بازارچه مرزی میلک و میرجاوه در نزدیکی مرکز استان، افزود: نزدیکی ریگ چاه به این بازارچه ها برای کشاورزان این منطقه بهترین ظرفیت است تا محصولات خودشان را به کشورهای پاکستان و افغانستان صادر کنند.

** کشت هندوانه دانه ای (بذری)
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: ۱۵ هکتار از زمین های زراعی خودم را به کشت هندوانه دانه ای اختصاص دادم که به طور متوسط از هر هکتار آن یک تن تخمه هندوانه (بذر) برداشت می شود.
دهمرده خاطر نشان کرد: کشت هندوانه دانه ای برای کشاورز صرفه اقتصادی بالایی دارد به طوری که در بازار مصلای مشهد کیلویی ۲۰۰ هزار ریال به فروش می رسد.
وی ادامه داد: هندوانه دانه ای هیچ گاه روی دست کشاورز نمی ماند و تجار زیادی تمایل به خریدن آن دارند به طوری که سال گذشته قیمت آن به کیلویی ۴۰۰ هزار ریال هم رسیده بود.
وی افزود: این بذر بیشتر در سبزوار و خراسان رضوی برای تامین آجیل مورد نیاز کشور کشت می شود و چند سالی است که توسط تجار ایرانی به کشورهای آسیای میانه و عربی صادر می شود.
وی ادامه داد: کشت این نوع محصول در سالهای اخیر بسیار زیاد شده و تجار نیز با قیمت خوبی از کشاورز خریداری می کنند.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: هزینه کشت هندوانه دانه ای در هر هکتار ۱۰ میلیون ریال و میزان بازدهی آن در هر هکتار یک تن است.
دهمرده اظهار داشت: مقاومت این محصول در شرایط بی آبی بسیار زیاد است و تا چند روز می تواند بدون آب دوام بیاورد.
وی افزود: به کشاورزان سیستان که در منطقه خشک و کم آب به سر می برند توصیه می شود تا به کشت هندوانه، دانه ای روی آورند.
وی تصریح کرد: هندوانه دانه ای نسبت به هندوانه های محلی سیستان از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است و می تواند در بد ترین شرایط آب و هوایی محصول دلخواه را بدهد.
وی خاطر نشان کرد: مردم سیستان برای فروش دانه های این نوع از هندوانه نگران نباشند زیرا تجار زیادی هستند که محصول آنها را خریداری می کنند.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: سال آینده برنامه ریزی شده تا در چند نقطه از سیستان این نوع هندوانه را کشت کنم تا به مردم این منطقه به صورت عملی موفقیت این طرح را نشان دهم.
دهمرده ادامه داد: کاشت هندوانه دانه ای به دلیل اقتصادی بودن برای کشاورزان سیستانی می تواند بخشی از مشکلات مالی آنان را برطرف کند.
وی با اشاره به اینکه هندوانه های منطقه سیستان همزمان برداشت و باعث اشباح شدن بازار می شوند افزود: با عرضه ی زیاد هندوانه به بازار کشاورزان مجبور می شوند محصول خودشان را با قیمت بسیار کمی به فروش برسانند بنابراین توصیه می شود به سمت کشت هندوانه های دانه ای روی آورند.

**کشت نخل خرما
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: ۵۰ هزار نخل خرما از نمونه «کشت بافت» در منطقه ریگ چاه کشت شده که حدود ۱۵ هزار نخل آن بارور هستند.
دهمرده با اشاره به اینکه خرمای زاهدی، برهی، ربی و پیارُم در ریگ چاه وجود دارد، اظهار داشت: این نوع خرماهای کشت شده گرانترین خرمای ایران محسوب می شوند به طوری که کیلویی ۳۰۰ هزار ریال به فروش می رسد.
وی بیان کرد: خرمای پیارم تنها در منطقه حاجی آباد بندرعباس کشت می شود که این نوع خرما از لحاظ اقتصادی برای کشاورز بسیار سودآور است.
وی ادامه داد: شهد خرمای پیارم به حدی زیاد است که از سه دانه بیشتر نمی توان مصرف کرد.
وی اظهار داشت: با همت و پشتکار توانستیم در وسط کویر سوزان خرمایی را بارور و تولید کنیم که از لحاظ اقتصادی ارزش بسیار زیادی برای کشاورز دارد.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: بعضی از نخل ها در ریگ چاه چنان بار آور شده اند که بسیاری از شاخه های آن به دلیل محصول زیاد شکسته است.
دهمرده اظهار داشت: این نقطه امیدی برای سرمایه داران و بقیه کشاورزان است تا در این منطقه سرمایه گذاری کنند.
وی افزود: بقیه نخل های خرما که تاکنون بارور نشدند تا ۲ سال آینده بارور و ریگ چاه به قطب اقتصادی تولید خرما تبدیل می شود.
وی تصریح کرد: ۳۰ هکتار از زمین ها به کشت خرما اختصاص دارد که همه آنها به سیستم آبیاری قطره ای مجهز هستند.
وی همچنین با اشاره به ضرورت احداث سردخانه برای نگهداری محصولات کشاورزی ریگ چاه، اظهار داشت: ۳ سال پیش کار احداث سردخانه در زاهدان را شروع کردم که ساخت سوله آن به اتمام رسیده و فقط تجهیزات سرمایشی آن باقی مانده است.
وی ادامه داد: برای تکمیل این سردخانه با مشکلات مالی رو به رو شدم و نتوانستم این کار را به پایان برسانم لذا از مسئولان استانی تقاضا دارم در تجهیز این سردخانه همکاری لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ساخت سردخانه یکی از ضرورت های اساسی کشاورزان ریگ چاه است خاطر نشان کرد: ساخت سردخانه می تواند در نگهداری محصولات کشاورزی این منطقه به کشاورزان کمک زیادی کند لذا از مسئولان دست اندرکار تقاضا می شود به خواسته ی قشر ایثارگر توجه کنند.
** شیلات
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: سه هزار متر مربع استخر پرورش ماهی در ریگ چاه دارم که در آن ماهی کپور و آمور(شیرماهی) پرورش می یابد.
دهمرده با اشاره به وجود سه استخر ۵۰۰ متری در این محدوده اظهار داشت: یکی از این استخرها را جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان برای من احداث کرده و ۲ استخر دیگر را نیز با هزینه شخصی ساخته ام.
وی با اشاره به صادرات ماهی به عراق، افزود: سال گذشته برای اولین بار ماهی کپور را به این کشور صادر و از این طریق سود بسیار زیادی نصیب من شد.
وی خاطر نشان کرد: همان طوری که تنگه هرمز از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای کشوراز اهمیت خاصی برخوردار است ریگ چاه نیز برای سیستان و بلوچستان چنین نقشی را ایفا می کند.

**نبود جاده آسفالته در ریگ چاه
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: جاده ریگ چاه براساس نقشه برداری سال ۷۶ حدود ۴۵ کیلومتر طول دارد و تنها چهار کیلومتر آن آسفالت سرد شده است و نبود جاده آسفالته مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.
دهمرده بیان کرد: نامه نگاری های زیادی با استانداری، جهاد کشاورزی و کشت و صنعت سپاه انجام دادیم که تاکنون هیچ گونه اقدامی برای آسفالت کردن آن انجام نشده است.
وی تصریح کرد: اگر این جاده آسفالت شود مسیر ما به جاده اصلی زاهدان- زابل حدود نیم ساعت زودتر می شود و ما می توانیم محصولات خودمان را سریعتر به بازار مصرف برسانیم.
وی افزود: با آسفالت شدن این جاده گردشگران زیادی برای گردش به این منطقه می آیند و این خود عاملی برای پیشرفت هرچه سریعتر این منطقه می شود.
وی بیان کرد: به هر میزان رفت و آمد در این جاده بیشتر شود کشاورز می تواند به راحتی محصول خود را به فروش برساند زیرا خریدار از نزدیک محصولات را می بیند که به صورت طبیعی رشد کرده است.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان با اشاره به وجود ۳۷ حلقه چاه در ریگ چاه گفت: ۱۷ حلقه چاه را شرکت کشت و صنعت سپاه و ۲۰ حلقه دیگر را اداره کل منابع طبیعی و امور اراضی استان حفر کرده که این خود بهترین ظرفیت برای جذب گردشگر است.
دهمرده همچنین اظهار داشت: با خیلی از کارشناسان و کشاورزان مناطق مختلف مشورت هایی انجام شده تا محصولات مناطق دیگر کشور را در ریگ چاه کشت کنیم.
وی با اشاره به موفقیت در کشت محصولات مختلف مناطق دیگر کشور در ریگ چاه افزود: شب های زیادی را در بیابان های این مناطق خوابیدم تا شرایط آب و هوایی آنها را با ریگ چاه مقایسه کنم.
وی ادامه داد: با تست کردن مناطق مختلف توانستم محصولات متفاوتی را در مزارع ریگ چاه پرورش دهم که خدا رو شکر تا حالا نتایج بسیار خوبی از این کار گرفتم.

** وجود بادشکن امری ضروری در این منطقه است
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان گفت: بزرگترین مشکل ما در این منطقه بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بادهای جنوبی است که این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث شده شنهای روان به درون مزرعه نفوذ و محصولات ما را از بین ببرد.
دهمرده اظهار داشت: با توجه به ناهموار بودن زمین های ریگ چاه نمی توان به صورت جویباری درختان را اطراف زمین به منظور بادشکن کاشت.
وی ادامه داد: آبیاری این درختان یکی از مشکلاتی بود که ما مجبور بودیم وسط زمین آنها را کشت کنیم که فایده ی چندانی نداشت.
وی افزود: تنها راه ایجاد بادشکن با کاشت درخت در اطراف زمین های کشاورزی استفاده از آبیاری قطره ای است که متاسفانه توان مالی برای لوله گذاری نداریم و از جهاد کشاورزی درخواست داریم لوله در اختیار ما بگذارد تا بتوانیم این کار را به سرانجام خوبی برسانیم.
دهمرده اظهار داشت: باد باید از اطراف زمین مهار شود تا جلوی حرکت شن های روان به درون زمین های کشاورزی گرفته شود.
** ضرورت احداث سیل بند
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان با اشاره به شیب تند زمین های ریگ چاه گفت: وقتی باران می بارد سیلاب با سرعت زیادی حرکت و خاکریزهای اطراف زمین های ما را خراب می کند.
دهمرده با اشاره به اینکه ایجاد سیل بند در ریگ چاه امری ضروری و حیاتی است، افزود: با ساخت سیل بند آب چاه های ما نیز تقویت می شود و می توانیم اطراف زمین های کشاورزی درخت بیشتری کشت کنیم.
وی خاطر نشان کرد: با کنترل این سیلاب ها می توانیم کمربند سبز امنیتی در اطراف زمین های کشاورزی ایجاد کرده و باعث تغییر آب و هوای این منطقه شویم.
وی ادامه داد: آبخیزداری با ایجاد سیل بند می تواند جلوی هدر رفت آب را بگیرد تا ما بتوانیم از این ظرفیت به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم.
وی با اشاره به اینکه منطقه ریگ چاه نسبت به جاده زاهدان- زابل ۱۰۶ متر شیب ارتفاع دارد خاطر نشان کرد: این امر باعث می شود سیلاب سریعتر از این منطقه خارج و به کشور افغانستان سرازیر شود که با احداث سیل بند می توان جلوی هدر رفت آب را گرفت.
کشاورز نمونه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه با کنترل سیلاب می توان تفریحگاه های سرسبز در ریگ چاه ایجاد کرد، گفت: این کار باعث می شود افراد زیادی برای گردش به این منطقه بیایند که این خود باعث پیشرفت سریع آن می شود.
دهمرده اظهار داشت: از مسئولان سیستان و بلوچستان تقاضا دارم از ریگ چاه دیدن و از نزدیک با ظرفیت ها و پتانسیل های این منطقه آشنا شوند و ما را در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کنند.