به گزارش اگری پرس؛

حسینعلی ابراهیمی  با اشاره به مطلب فوق افزود : کاهش ۷۰ درصدی مساحت جنگل های مازندران در نیم قرن اخیر ناشی از کارکرد گردشگری مخرب بوده است .

وی توضیح داد : این نوع گردشگری بدون مدیریت سبب شده است تا عرصه کشاورزی و سکونتگاهها به داخل جنگل کشیده شود .

مدیرکل محیط زیست مازندران همچنین رهاسازی زباله گردشگران در محیط زیست و طبیعت را بخش دیگری از پیامدهای مخرب گردشگری بدون مدیریت برای این استان اعلام کرد.

وی گفت : مازندران ظرفیت خوبی برای گردشگری دارد و محیط زیست هم با گسترش این صنعت سبز موافق است ، ولی باید این کار مدیریت شود تا از مخاطرات گردشگری جلوگیری شود.

مازندران بر اساس آمارهای رسمی قطب گردشگری طبیعی کشور در تمامی فصول سال بویژه تعطیلات نوروزی و تابستان است .

به استناد آمار ستاد خدمات سفر مازندران ، تنها در تعطیلات نوروزی امسال حدود ۱۳ میلیون نفر شب اقامت گردشگران نوروزی در این استان ثبت شد که حدود چهار میلیون از این تعداد مربوط به روستاها بوده است .
سال ۹۵ هم در مجموع آمار گردشگرانی که مازندران را مقصد سفر خود انتخاب کردند ، بیش از ۴۳ میلیون نفر شب اعلام شد.

جنگل های هیرکانی با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید که از آن به عنوان موزه طبیعی نیز یاد می‌شود و به همین دلیل حفاظت از آن در ایران به طور مشترک بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی است .

جنگل های هیرکانی ایران که عامه مردم آن را با نام جنگل های شمال می شناسند ، با ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.

کوتاهی شهرداری ها در مدیریت پسماند
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران همچنین گفت که براساس ماده ۷ قانون مدیریت پسماند بر عهده شهرداری هاست ،ولی مدیریت پسماند به دلیل غفلت شهرداری ها اولویت اول این نهادها نیست.

وی افزود : اگرچه در سال های اخیر کارهای خوبی برای مدیریت پسماند از جمله نیروگاه زباله سوز و کمپوست در دست اجراست ، ولی باید متناسب با نیاز فعلی این فعالیت ها سرعت گیرد.

ابراهیمی گفت : قانون وظایف دستگاهها را برای مدیریت پسماند مشخص کرد و محیط زیست کارکرد نظارتی دارد و از این پس با شدت بیشتری با متخلفان برخورد می شود.

اجرای چهار واحد فراوری پسماند در مازندران
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که هم اکنون چهار واحد فراوری پسماند در استان شامل نیروگاه زباله سوز و کمپوست در دست اجراست که می تواند بخشی از مشکلات استان را رفع کند.

وی موفقیت این واحدها از جمله کمپوست را در استقبال کشاورزان از کود های فراوری این واحدها دانست.

روزانه سه هزار تن زباله در مازندران تولید می شود که این میزان در ایام تعطیل تا ۲ برابر افزایش می یابد.

عقب ماندگی ۳۰ درصدی مازندران در مدیریت پساب
مدیرکل محیط زیست همچنین از عقب ماندگی جمع آوری و مدیریت پسماند در استان انتقاد کرد و گفت که هم اکنون میانگین برخورداری از تصفیه خانه فاضلاب در کشور ۴۵ رصد ولی در مازندران تنها ۱۰درصد است.

وی اضافه کرد : طرح جمع آوری و تصفیه پساب در هشت شهر مازندران در سال جاری اجرا می شود که پنج طرح با مشارکت صندوق توسعه اسلامی است .

مدیریت زباله عفونی
مدیرکل محیط زیست مازندران از تولید روزانه پنج تن زباله عفونی و پزشکی در این استان خبر داد و گفت که با قراردادی که دانشگاه علوم پزشکی با شهرداری های استان منعقد کرده ، این زباله ها عفونت زدایی و جمع اوری می شود.

وی افزود : شهرداری ها باید برای حفظ سلامت مردم در دفن این زباله های عفونی مسایل فنی را رعایت کنند.