به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم؛  دقایقی پیش نشست خبری رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا آغاز شد.

مهمترین محورهای بیان شده در این نشست بدین شرح است:

* دولت در برنامه ششم مکلف به کاهش ۱۱ میلیارد مترمکعب از مصرف سالانه آب کشور شد.

* کاهش ۱۱ میلیارد مترمکعبی مصرف سالانه آب کشور بعد از تایید شورای نگهبان وارد فاز اجرا می شود.

* وزارت جهاد کشاورزی مکلف است د. طول برنامه ششم توسعه الگوی کشت مناسب هر نقطه کشور را تدوین و ابلاغ کند.

* پس از ابلاغ الگوی کشت ارتقای بهره وری آب در بخش کشاورزی محقق می شود.

* اعتبارات بخش آب در بودجه ۹۶ در صورت تصویب رشدی ۷ درصدی در بخش پیوست یک قانون و رشدی ۱۸ درصدی در ردیف های متفرقه نسبت به سال ۹۵ خواهد داشت.

* در خصوص رودخانه ها و سواحل کم کاری کرده ایم؛ در صورت تصویب رشد ۸۷ درصدی در بودجه این بخش خواهیم داشت.

* سال گذشته ۲٫۵ برابر امسال برداشتیم و اکنون وضعیت منابع آبی کشور نامناسب است.

*در بودجه ۹۶ توجه خوبی به آبرسانی روستایی شده و شاهد رشد ۱۶۴ درصدی بودجه این بخش نسبت به سال ۹۵ هستیم.

* با استفاده از ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی توانستیم تا امروز به ۸۴۰ روستا آبرسانی کردیم که این تعداد تا پایان سال به ۲ میلیون و۱۰۰ هزار روستا میرسد.

* باروری ابرها برای جبران کم بارشی کشور آغاز شد و تا امروز ۶۰ ساعت پرواز در ۸ استان داشتیم.

* کشورهای همسایه ایران هم بحران آبی و خشکسالی دارند اما اغلب توانستند به خوبی مدیریت کنند؛ ما باید در مدیریت کلان آب بهتر ورود کنیم.

* قرارگاه سازندگی خانم الانبیا (ص) برای تامین یک میلیارد مترمکعب آب شیرین به صورت تولید همزمان آب و برق اعلام آمادگی کرده که ما باید ببینیم این مقدار متقاضی وجود دارد یا خیر؛ باید متقاضی آب تولیدی مشخص شود.

* تامین آب شهرهای جنوبی ایران با شیرین سازی آب دریا در دستور کار قرار گرفته که در سال ۹۶ مناقصاتی در این زمینه برگزار خواهد شد.

* راه نجات کشور از بحران آبی افزایش بهره وری در مصرف آب و درست مصرف کردن آب است.

* ارقام وزارت نیرو بر اساس آمار دقیق است و بخش کشاورزی ما ۹۲ درصد از آب کشور را مصرف میکند.

* اینکه برخی میگویند ۶۰ درصد از آب کشور را بخش کشاورزی مصرف میکند بگویند ۴۰ درصد دیگر چه می شود؟مگر می شود مصرف صنعت و شرب ۴۰ درصد باشد؟ در کشورهای پیشرفته تر از ایران مصرف کشاورزی را به ۷۰ رس. رسانده اند چطور در ایران ۶۰ درصد است؟

* کسی میتواند آمار مصرف آب را زیر سوال ببرد که ابزاری مشابه وزارت نیرو را در اختیار داشته باشد. وزارت نیرو تنها مرجع بررسی و اعلام آمار مربوط به مصرف آب است.

* نزدیک به ۸۵۰ آزمایشگاه مجهز در سراسر کشور شبانه روز دارند کیفیت آب شرب را کنترل میکنند. مردم هیچ نگرانی در خصوص کیفیت آب شرب نداشته باشند.

* وضعیت استان فارس را به عنوان یک استان با وضعیت بحرانی در آب در شورای عالی آب و هیئت دولت بیان کرده ایم و وزارت جهاد کشاورزی به جد باید در الگوی کشت این استان تجدیدنظر کند. در تامین آب شرب این استان در مضیقه هستیم آن وقت در این استان برنج می کارند که این فاجعه است.

* طرح واگذاری مسؤولیت توزیع آب شهرها به شهرداری ها فعلا مسکوت مانده و وزارت نیرو مخالفت خود را با این برنامه به دولت اعلام کرده است.