به گزارش اگری پرس؛

، طی دو سال گذشته با افزایش تولید مرغ و تخم‌مرغ در کشور روبه‌رو بوده‌ایم که این مسئله اگرچه از طرفی می‌تواند مزیت محسوب شود، اما از طرفی دیگر با عدم درایت در مدیریت بازار صادراتی و تنظیم بازار داخلی تولیدکنندگان همواره دغدغه فروش تولیدات خود و ضررهای ناشی از عرضه بیش از تقاضا را دارند.

ورود موج جدید از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از آذر ماه سال گذشته نیز سبب شد تا ۱۰ میلیون قطعه از گله‌های مرغ‌ تخم‌گذار معدوم شود که مرغداران و تولیدکنندگان تخم‌مرغ را با ضررهای زیادی مواجه کرد، چرا که از طرف دیگر صندوق حمایت از بیمه محصولات کشاورزی خسارت مرغداران را تا همین یک هفته پیش پرداخت نکرده بود و مرغداران توان بازسازی برای پرورش مرغ‌های تخم‌گذار را هم از دست داده بودند.

همزمان تنها بازارهای صادراتی مرغ و تخم‌مرغ ایران یعنی عراق و افغانستان از دست رفت و با آنکه دو ماه است، اجازه صادرات از لحاظ سلامت برقرار شده، اما ظاهرا حرکتی از سوی مسئولان دولتی برای رایزنی انجام نشده است.

خوشحالی معاون حجتی از ارزان شدن تخم مرغ/تولید‌کنندگان در غم قفل شدن بازار صادراتی

حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در مورد‌ آخرین وضعیت تولید تخم‌مرغ در کشور به خبرنگار فارس می‌گوید: با وجود حذف ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار مشکلی از جهت تامین تخم مرغ در کشور نداریم و موج موقت گرانی تخم‌مرغ به حالت عادی بازگشته و هر شانه تخم‌مرغ اکنون در بازار به ۹ هزار تومان رسیده است.

این سخنان در حالی است که ح- ک یکی از تولیدکنندگان عمده تخم مرغ در کشور می‌‌گوید: با آنکه تولید تخم‌مرغ در کشور نسبت به سال گذشته در همین موقع ۲۵ درصد کمتر شده است، اما همچنان عرضه بیش از تقاضا است.

تصمیمات اشتباه وزارت جهاد کشاورزی

وی به تصمیمات اشتباه وزارت جهاد کشاورزی در اجرای قانون حذف مرغ‌های بالای ۸۰ هفته اشاره می‌کند و می افزاید: قبلاً با اهرم فشار وزارت جهاد مرغ‌های پیر از چرخه حذف و روانه باز می‌شدند، اما پس از معدوم‌سازی ۱۰ میلیون قطعه اجرای این قانون متوقف شد.

به گفته این تولیدکننده تخم مرغ به دلیل مجوزهای بی‌رویه‌ای که برای ایجاد مرغداری‌های تخم‌گذار داده شده، عرضه بیش از تقاضا است و اکنون ۱۰۵ میلیون قفس مرغ تخم‌گذار داریم که برای ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت تخم‌مرغ تولید می‌کند و از طرف دیگر مسئولان دولتی هیچ رایزنی برای احیای همین بازارهای اطراف از جمله عراق و افغانستان هم نکرده‌اند.

وی گفت: مسئولان می‌توانند با سازمان دامپزشکی کشورهای مشتری و گمرکات آن کشورها رایزنی کرده تا بخش خصوصی پس از هموار شدن راه وارد عمل شود، اتفاقی که اکنون نمی‌افتد.

صدور مجوزهای بی‌رویه برای تولید تخم مرغ در کشور/ عرضه بیش از تقاضاست

ناصر نبی‌پور هم بر موضوع عرضه تخم مرغ بیش از تقاضا صحه گذاشته و به خبرنگار فارس می‌گوید: سرانه مصرف تخم مرغ هر ایرانی در سال ۱۰ کیلوگرم است که اگر برای جمعیت ۸۰ میلیون نفر محاسبه کنیم، رقمی معادل ۸۰۰ هزار تن مصرف داخلی است و توان صادرات ۵۰ هزار تن را هم داریم، اما تخم مرغ به اندازه مصرف ۱۲۰ میلیون نفر در این کشور تولید می‌شود.

وی صدور بی‌رویه مجوز برای تاسیس مرغداری را یکی از مشکلات در بازار تخم مرغ عنوان می‌کند و می‌افزاید: الان تخم مرغ درب مرغداری دانه‌ای ۲۰۰ تومان از تولید کننده خریداری می‌شود و تا ۴۰۰ تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

قیمت شانه ۳۰ عددی تخم مرغ در مغازه‌های تهران ۹۰۰۰ تومان است.