به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، غلامعلی سلیمانی مؤسس شرکت صنایع غذایی کاله صادر کننده نمونه کشور در بخش فرآورده‌های لبنی عصر امروز در نشست خبری در خصوص مشکلات صادرات لبنیات ایران به روسیه اظهار کرد: در حال حاضر تنها دو شرکت برای صادرات محصولات لبنی به روسیه  مجوزشان تأیید شده است اما تنها یکی از آنها به این کشور صادرات دارد.

وی افزود: عمده صادر کنندگان کشور در بخش لبنیات امکانات و زیربنای صادراتی لازم را ندارند.

سلیمانی در ادامه صحبت‌های خود درپاسخ به این سؤال تسنیم مبنی بر “برخی از صادر کنندگان فرآورده‌های لبنی دلیل موفقیت صادرات شما به روسیه را رانت و امتیازات ویژه می‌دانند، آیا شما این امر را می‌پذیرید یا وجود زیرساخت‌های صادراتی را دلیل این صادرات انحصاری به روسیه می‌دانید؟” گفت: در ۴۵ سال فعالیت خود از هیچ رانتی استفاده نکرده و از کسی کمک نگرفته‌ام.

وی افزود: بنده آقای ناطق نوری را می‌شناسم اما این به آن معنی نیست که به ما کمک می‌کند و ارتباطات کاری ما تنها با وزارت صنعت و جهاد کشاورزی است.

سلیمانی گفت: در حال حاضر نیز وزارت جهاد کشاورزی خواهان حضور سایر شرکت‌ها در بازار روسیه است و نماینده این وزارتخانه در نمایشگاه روسیه اظهار داشت که چرا شرکت‌های دیگر در نمایشگاه حاضر نیستند.

این صادر کننده نمونه ادامه داد: هر زمانی  قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند قیمت محصولات لبنی نیز پایین می‌آید و زمانی هم که قیمت نفت بالا می‌رود قیمت این محصولات بالا می‌رود.

وی اضافه کرد: در این شرایط که قیمت نفت کاهش یافته است  تولید کنندگان نیز محصولات خود را با زیان به فروش می‌رسانند که پایین بودن مصرف داخلی نیز بر این مشکلات افزوده است.

این صادر کننده نمونه گفت:  در شرایط فعلی نیز ایران می‌تواند بازار خوبی را در کشورهایی مانند پاکستان و عراق برای محصولات لبنی ایجاد کند، اما ترکیه بیشترین سهم را در صادرات محصولات لبنی به عراق دارد در حالی که ما قرابت فرهنگی بیشتری با این کشور‌ها داریم  و می‌توانیم محصولات خود را در حجم بیشتری صادر کنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به عدم پرداخت یارانه به مصرف لبنیات در کشور گفت: در آلمان هر کیلوگرم شیر با ۴۰ سنت یارانه  به فروش می‌رسد و با حمایت دولت این محصول با قیمت  ۲۰ سنت در نظر گرفته می‌شود، این درحالی است که در ایران هر کیلوگرم شیر از دامدار را ۲۰ سنت خریداری می‌کنیم و شرایط رقابت را از دست می‌دهیم.

کارخانه‌های لبنی کشور با ۵۰درصد ظرفیت کار می‌کنند

سلیمانی گفت: بسیاری از کارخانه‌های لبنی با ۵۰ درصد ظرفیت تولید کار می‌کنند و دولت به‌جای آنکه از صادرات حمایت کند طلب صادر کنندگان را نیز نمی‌دهد.

وی افزود: به‌عنوان نمونه شرکت ما حدود یک سال است که ۵۰ میلیارد تومان بابت مابه‌التفاوت صادراتی از دولت طلب‌ کار است و وزارت جهاد کشاورزی ما را به مجلس حواله داده است.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از وزارت بهداشت در خصوص واردات روغن پالم گفت: «اگر روغن پالم بد است چرا مجوز واردات آن را می‌دهند و چرا در صنایع روغن خوراکی از این روغن در بطری‌ها استفاده می‌شود و فقط مشکل در صنایع لبنی است».