به گزارش اگری پرس؛

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر آزادسازی برنج در شرایطی که قیمت برنج وارداتی دچار نوساناتی شده بود، اظهار داشت: طی چند ماه اخیر کمبود برنج خارجی در سطح عرضه افزایش قیمت را به همراه داشت.

وی افزود: در شرایط فعلی که قیمت برنج خارجی در بازار با افزایش روبرو شد اینگونه نیست که یکباره با آزاد سازی واردات به سرعت شاهد کاهش قیمت ها باشیم، اما تا حدودی این امر در تعادل بازار و کاهش نگرانی مردم تاثیر گذار است.
کشاورز با اشاره به رقابت ناسالم بازرگانی دولتی با بخش خصوصی گفت: بازرگانی دولتی هر ماه اقدام به عرضه ۴۰ هزار تن برنج خارجی در بازار با نرخ ۳ هزار و ۸۰۰ تومان می کند که این امر منجر به یک رقابت ناسالم با بخش خصوصی شده چراکه بهای تمام شده هر کیلو برنج در بندر برای تجار ۴ هزار و ۱۰۰ تومان است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: با توجه به عدم صرفه اقتصادی واردات برنج برخی تجار تا روشن شدن وضعیت دست نگه می دارند که این امر می تواند افزایش قیمت برنج در شب عید را به همراه داشته باشد، از این رو انتظار می رود ستاد تنظیم بازار صدای ما رابشنود تا تنها در زمانیکه عرضه به بازار از سوی بخش خصوصی کاهش یابد دولت وارد میدان شود.
وی تصریح کرد: دولت با عرضه برنج ۳ هزار و ۴۰۰ تومانی به بنکداران در نظر داشت این محصول با قیمت ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان برسد که متاسفانه به سبب نبود مدیریت لازم برنج خارجی با قیمت ۴ هزار تومان به مشتری عرضه می شود.