به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، امروز در چهاردهمین همایش بین‌المللی کیلینیسین‌های دام بزرگ که در سالن همایش‌های رازی تهران برگزار شد، از زحمات ۴۰ ساله استاد محمود بلورچی پیشکسوت حوزه دامپزشکی تقدیر به عمل آمد.

بلورچی، تحقیقات و راهکارهای بسیاری در عرصه معاینات بالینی دام بزرگ به ویژه ناباروری دام و معاینه بالینی آن در عرصه دامپزشکی طی مقالات متعددی ارائه کرده است. او متولد قائم شهر و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۳ است.

همچنین در این همایش، محمد رضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی به خبرنگاران گفت: در سال ۲۰۱۷ و در آخرین چاپ کتاب مرجع دامپزشکی وتری‌مدسین که در دانشگاه‌های دامپزشکی دنیا و از جمله ایران به عنوان کتاب مرجع تدریس می‌شود، در ۱۲۰ مورد از مقالات دانشمندان ایرانی در این حوزه به عنوان مرجع نام برده شده است که این برای نخستین‌بار است که در این کتاب اتفاق افتاده است.

وی همچنین به مطالب مهمی که در چهارمین کنگره بین‌المللی کیلیسین‌های دام بزرگ ارائه شده، اشاره کرد و گفت: آخرین مسائل مطرح شده در مورد تب برفکی، لنگش دام، صنعت پرورش اسب، مدیریت گله شیری و بیماری‌های جدید در حوزه دام بزرگ در این کنگره ارائه می‌شود.

صفری در مورد مشکلاتی که نسبت به سلامت اسب‌های پرورشی ایران برای شرکت مسابقات بین‌المللی وجود دارد، اشاره کرد و گفت:‌ما در این حوزه مشکل جدی داریم و به همین سبب، صنعت اسب و آخرین مسائل مربوط به سلامت آن را پیگیری کرده‌ایم تا بتوانیم نژادهای اصیل اسب ایرانی از جمله اسب ترکمن را که تاکنون مغفول مانده را طبق آخرین اصول دامپزشکی پرورش دهیم.

وی همچنین از استقرار آخرین استانداردهای تولید شیر توسط مسئولان فنی دامپزشک در دامداری‌ها اشاره کرد و گفت:‌ تا دو سال پیش یک شرکت تولیدکننده خارجی قهوه و فرآورده‌های غذای کودک در ایران، شیر خشک مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، اما از دو سال پیش با تغییر در سیستم دامداری‌ها و اجرای نکات فنی، برخی دامدارای‌های ما روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن شیر خود را به این شرکت می‌فروشند.