به گزارش اگری پرس به نقل از ساینس دیلی، نتیجه مطالعات اخیر دانشمندان در مجله Nature Communications توسط تیم همکاری بین‌المللی متشکل از سازمان زمین شناسی ایالات متحده و محققین هفت کشور، از جمله مرکز تحقیقات اثرات آب و هوا ( CIRC ) در دانشگاه اومئو در سوئد منتشر شده است.

استاد دانشگاه اومئو سوئد در مورد تحقیقات انجام شده می‌گوید: “من از دامنه مدل کامپیوتری این مطالعه تحت تاثیر قرار گرفتم. این مطالعه براساس بسیاری از اجزای چرخه آب در دوره ۳۰ ساله، در ۲۰ هزار سایت محاسبه شده است. همه این محاسبات با آب و هوای فعلی و ۱۶ مدل آب و هوای آینده شبیه‌سازی شده است. انواع آب و هوای بررسی شده در آینده نتایج بسیار منطبق و دارای اعتباری را به‌دست آورد”.

زیستگاه‌های اراضی مناطق خشک ۴ تا ۸ درصد در قرن بیستم افزایش یافته‌اند و در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از سطح زمین را به خود اختصاص داده‌اند. با گرم شدن زمین این روند به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت. پیش‌بینی تغییرات در بارش و رطوبت خاک برای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری تحت تاثیر گرمایش جهانی است و به خوبی الگوهای رطوبت خاک را منطبق بر نظریه سلول چرخشی هادلی، نشان می‌دهد. (سلول هادلی گردش جوی گرمسیری است که در نزدیکی خط استوا و به سمت قطب حرکت می‌کند و در ۱۰–۱۵ کیلومتر بالاتر از سطح زمین جریان دارد).

با این حال، تا همین اواخر، عدم قطعیت در مورد مناطق خشک معتدل وجود داشت. این اطمینان از پیش‌بینی‌های به‌دست آمده برای اثرات گرم شدن کره زمین در مناطق خشک نیمه گرمسیری مهم است. اثراتی که منجر به تغییرات در میزان بارش و رطوبت خاک خواهد شد و به نوبه خود پیامدهای عمیق‌تری بر خدمات محیط زیستی، به‌خصوص برای انسان از جمله سیستم‌های کشاورزی در این نواحی را در پی‌خواهد داشت.

این عدم قطعیت‌ها به‌دلیل مدل‌سازی‌های ابر رایانه‌ای برای درک بهتر حرکت آب از طریق اکوسیستم از طریق ۲۰ هزار سایت در جهان، در حال تغییر است. نتایج نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی بسیاری از این مناطق در حال حاضر توسط مراتع نواحی معتدل و پوش گیاهی بیابان‌های نواحی گرمسیری با اثر بر مجموعه‌های حیات وحش و جمعیت‌های انسانی در حال تغییر است.

به‌طور خاص، این نتایج پیش‌بینی می‌کند که ۱۵ تا ۳۰ درصد از مراتع نواحی معتدل تا پایان قرن با توجه به افزایش قابل توجه شرایط خشکسالی در عمق خاک، از بین خواهد رفت. این اثرات می‌تواند عواقب بسیاری برای بشریت داشته باشد. برای مثال، با گسترش مناطق خشک نیمه گرمسیری به‌عنوان مناطقی خشک، برای محصولاتی مانند گندم و سیب زمینی دیگر شرایط قابل اطمینانی برای کشت وجود نخواهد داشت. اسکات ویلسون توضیح می‌دهد:”با توجه به نتایج به‌دست آمده و پیش‌بینی تغییرات در زیستگاه‌های مناطق خشک جهان، ضروری است تا نتیجه‌های به‌دست آمده برای انطباق با سیاست‌گزاری‌ها مورد توجه قرار گیرد”.

ترجمه: شهره صدری خانلو