قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان. به طورخلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است. نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده می‌شود. علم میان رشته ای نانو تقریبا” تمامی علوم  مهندسی و پزشکی را در برگرفته است. تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته و در صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل، کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب و غیره نیز درحال توسعه است. ساخت، دستکاری و آنالیز نانو- سیستم ها، توابع مختلفی راکه قبلا” از وجود آن بی خبر بوده ایم آشکار و استفاده مفید و عرضه آنها به بشر، باعث پیشرفت‌های ارزنده ای دراستانداردهای زندگی می شود.

جرقه‌های اولیه فناوری نانو در ایران در سال ۱۳۸۰ زده و مطالعات راهبردی فناوری‌نانو آغاز شد. برای توسعه فناوری، کارگروه‌های مختلفی دایر شد که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: کارگروه صنعت و بازار، موسسه خدمات فناوری تا بازار، کارگروه توسعه فناوری، کارگروه توسعه منابع انسانی، کارگروه زیرساخت‌های فناوری، کارگروه ترویج و فرهنگ‌سازی، کارگروه روابط بین الملل و کارگروه سیاست‌گذاری و ارزیابی. چشم‌انداز سند ده ساله اول، تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم بوده است. یکی از ماموریت‌های اصلی در این سند آن بود که ایران تا سال ۱۳۹۳ در میان ۱۵ کشور برتر جهان قرار گیرد. به همین منظور، برنامه‌های راهبردی متنوعی برای توسعه سرمایه‌های انسانی و برنامه‌های راهبردی برای تولید علم، توسعه فناوری و نوآوری، در نهایت تولید و تجاری‌سازی محصول و عرضه‌ آن در بازارهای جهانی، در این سند لحاظ شده است. در این چشم انداز تعریف شد که ما باید از فناوری نانو برای تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم استفاده کنیم. همچنین تعداد شرکت های دانش بنیان از جمله مولفه هایی است که در حوزه فناوری نانو مورد توجه است. در بخش صنعت، فناوری نانو در دو مرحله مورد توجه است؛ مرحله شامل رسوخ این فناوری در صنایع ملی برای ارتقای کیفیت محصولات و افزایش رقابت پذیری صنایع در منطقه و بازارهای جهانی است، مرحله دوم هم این است محصولاتی مبتنی بر فناوری نانو در آینده وارد بازار شوند.

به گزارش خبرنگار اگری پرس، دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بازدید از برگزاری نهمین نمایشگاه و جشنواره فناوری های نانو به تشریح ابعاد مختلف کاربرد این علم در کشاورزی و جایگاهش در ایران پرداخت.

ساماندهی فعالیت های پژوهشی در دست پیگیری

رئیس کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی درباره اقدامات انجام شده در این کمیته گفت: جهاد کشاورزی درزمینه نانو مسئولیت صدورمجوز محصولات نانوی کشاورزی را بر عهده دارد که این کار به صورت مشترک باهمکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری انجام می شود و در حدود ۶ ماه گذشته ، ۸ محصول با ثبت درخواست خود در فرآیند صدور مجوز قرار گرفته اند.

وی در ادامه این مطلب افزود: ساماندهی فعالیت های پژوهشی از دیگر فعالیت های ستاد کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی است که به طور جدی در دو حوزه تحقیقات دانشگاهی و دانش آموزی با محوریت موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی پیگیری می شود.

 

سرعت توسعه علم نانو تا رسیدن به تک تک چشم اندازها

زند با تاکید بر آینده درخشان جایگاه  نانوفناوری در کشور بیان داشت:  فناوری نانو در بخش کشاورزی کاربردهای فراوانی دارد فلذا یکی از اولویت های اصلی ما در وزارت جهاد کشاورزی توسعه این علم است ، چنانچه تحقیقات ارزنده ایی تاکنون در این  زمینه  انجام شده است و به نتایج خوبی دست پیدا کردیم، ولی به نظر می رسد باید سرعت بیشتری به کارهایمان ببخشیم تا بیش از پیش به چشم اندازهای در نظر گرفته شده نزدیک شویم.

 

ترویج محصولات نانو کشاورزی از برنامه های مهم ستاد کمیته فناوری نانو  با استفاده از بسیج

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش ، ترویج کشاورزی با اشاره به قابلیت های ترویج محصولات نانوی کشاورزی : مجصولات نانوی کشاورزی به دلیل دارابودن مزیت های کاربردی قابل ترویج هستند، از این رو ترویج این محصولات از دیگر برنامه های ستاد کمیته فناوری نانو است که پیگیری آن در قالب کارگروه ترویج تعریف شده است. البته این محصولات ابتدا باید فرآیند تجاری سازی را طی کنند و پس از انجام  ارزیابی محصول وتست های میدانی، وارد مرحله ترویج شوند.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های بسیج در ترویج یافته های حاصل از پژوهش های نانو در کشاورزی  گفت:  زمینه استفاده از ظرفیت های بسیج و سایر دستگاه های اجرایی برای ترویج دستاوردهای نانو در بخش کشاورزی وجود دارد و از این ظرفیت ها استفاده خواهیم کرد.