به گزارش اگری پرس،

محمدرضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با  اشاره به چالش های پیش روی باغداران اظهار داشت: دستگاه های ذی ربط تنها در زمان بروز بحران تمهیداتی در جهت رفع این مسائل به کار می گیرند و این در حالی است که سایر کشور ها برنامه های مدونی قبل از وقوع بحران و سرما اعمال می کنند.

وی با اشاره به اینکه نبود برنامه ریزی های مناسب قبل از وقوع بحران ضعفی برای بزرگترین تولیدکننده مرکبات محسوب می شود، افزود: علی رغم تحقیق و بررسی کشاورزی و معرفی واریته های مناسب با آب و خاک اما نهال های مناسب و مقاوم در برابر سرما و سایر عوامل طبیعی نداریم.
شعبانی با انتقاد از برنامه ریزی و مدیریت کوتاه مدت گفت: نبود برنامه ریزی های مناسب در بازار داخلی و صادراتی و همچنین عدم بازاریابی مناسب در بازارهایی که نیازمند مرکبات هستند از دیگر چالش های این بخش به شمار می رود.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد:  بیمه محصولات کشاورزی  علی رغم خسارت های کشاورزان در پی حوادث طبیعی و شیوع آفات و بیماری ها که خسارت قابل توجهی به بخش وارد می نماید، حامی و پشتوانه کشاورزان نیست.
نبود برنامه ریزی مناسب سازمان تعاون روستایی در بخش توزیع
وی با انتقاد از عملکرد سازمان تعاون روستایی بیان کرد: سه سالی است که باغداران علی رغم آنکه سازمان تعاون روستایی تولیدکننده و توزیع کننده خوبی نیست سرنوشتان گرفتار برنامه ریزی های این بخش شده است.
شعبانی با بیان اینکه ۴۰ درصد مدیریت بخش را عوامل طبیعی در دست دارد، افزود:  با این وجود لازم است که برنامه ریزی مدونی در بخش صورت گیرد چرا که بی توجهی به الگوی کشت و بازار مصرف داخلی و خارجی در یک سال زراعی مازاد و افزایش ضایعات و در سال دیگر کاهش تولید و واردات بی رویه را در بر دارد.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در ادامه افزود: با وجود آنکه تعاونی و تشکل های کشاورزی متعددی در استان های مختلف شکل گرفته اما نبود حمایت های لازم و ساماندهی آن ها و همچنین عدم مدیریت برنامه توزیع منجر به تجمع فروش مرکبات در مازندران شده است.
سرگردانی باغداران از نبود الگوی مناسب
وی با اشاره به دیگر مشکلات باغداران اظهار داشت: باغداری سنتی، فرسودگی ماشین آلات صنایع تبدیلی و عدم برنامه ریزی های مناسب باغداران را دچار سرگردانی کرده و این درحالی است که ترویج اگوی کشت تولید مرکبات را اقتصادی می نماید.
شعبانی در ادامه یادآور شد: بعد از وقوع سرما و یخبندان درآمد باغداران کاهش یافته از این رو آنها با چالش های متعددی برای هرس،حفظ باغات خود روبرو هستند.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران تصریح کرد: ماشین آلات صنایع تبدیلی بیش از ۳۰ سال قدمت دارند  که تنها در مواقع اظطراری وارد میدان می شوند چرا که تولید آنها صرفه اقتصادی ندارد.
وی نقش مراکز تحقیقاتی را ضعیف دانست و افزود: باغداران به تنهایی نمی توانند به تحقیق و بررسی بپردازند از این رو همانند سایر کشورها باید موسسه تحقیقات وارد میدان شوند.