به گزارش اگری پرس، نگاهی به بازار میوه های عید نوروزامسال نسبت به سال های قبل رنگ و رویی جدید به خود گرفته است.

مشاهده میوه های وارداتی تنها کمتر از ۲هفته باقی مانده به پایان سال بیانگر نشانه هایی از سیاست جدید دولت تدبیر در وضعیت تنظیم بازارمیوه شب عید است.

اردیبهشت سال آینده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و همین موضوع باعث شد سیاست دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی مردم در نوروز ۹۶ به گونه ای دیگر رقم بخورد.

در حالی که اکنون مردم در تب خریدهای نوروزی هستند، تنظیم بازار کالاهای اساسی مورد نیاز مردم یکی از مسئولیت های مهم دولتی ها است که امسال با توجه به نزدیکی به انتخابات بیشتر از گذشته مورد توجه دولتمردان قرار گرفته است.

البته منظور از توجه بیشتر دولتمردان، توسل به میوه های وارداتی رسمی برای کاهش قیمت میوه های داخلی است.

در صورتی که دولت بتواند در تنظیم بازار امسال کارمنامه درخشانی برای خود رقم بزند و مردم از ارزانی  میوه های شب عید احساس رضایت داشته باشند با خاطره خوبی که در ذهن دارند می توانند انتخاباتی را رقم بزنند که به رأی آوری حسن روحانی در انتخابات کمک کند.

مسئله دیگر این است که با ورود میوه های وارداتی در صورتی که قیمت میوه های داخلی کاهش یابد و بازار اشباع از میوه شود، ناخودآگاه وضعیت تنظیم بازار امسال نسبت به سال قبل متمایز می شود.

 *ترمیم چهره دولت با موفقیت در تنظیم بازار نوروز ۹۶

مردم در طول سه سال گذشته همواره نسبت به بازار شب عید انتقادهایی بسیاری داشتند و یکی از گلایه های آنها عدم توجه دولت به وضعیت معیشتی مردم در بازار عید بود.

در سالهای گذشته بازار شب عید در سایه عدم برنامه ریزی دولت، ناهماهنگی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و همچنین عدم نظارت دستگاههای نظارتی بسیار آشفته بود و مردم به ویژه اقشار پایین دست جامعه نسبت به گرانی کالاهایی نظیر میوه، پوشاک و آجیل گلایه مند بوده اند.

ماجرای گلایه مردم در سال های گذشته از جمله سال ۹۴ تا جایی کشیده شد که حسن روحانی در نامه ای از معاون اول خود خواست که برای تنظیم بازار نوروز ۹۵ از چند ماه قبل برنامه ریزی کند.

اما در نوروز ۹۵ نیزهیچ تدبیری اندیشیده نشد و ماجرای امحای صد ها تن پرتقال و گرانی میوه و آجیل در کنار جولان میوه های خارجی در بازار ۹۵ باعث شد تا مردم همچنان از دولت ناراضی بمانند.

البته ناگفته نماند که نارضایتی مردم از بی توجهی دولت به وضعیت خوراک و پوشاک به بازار نورو ز۹۵ منتهی نشد و در ماه مبارک رمضان،ایام محرم و روزهای بازگشایی مدارس کشیده شد و گرانی مهمترین دلیل گلایه مردم از عملکرد دولت بود.

*کشاورزان قربانی رأی آوری روحانی

اکنون که دولت عزم خود را جزم کرده تا با هر قیمتی شده بتواند نسبت به نتظیم بازار نوروز ۹۶ علمکرد مثبتی داشته باشد بیانگر این است که کشاورزان قربانی رأی آوری روحانی می شوند. در حالی که تنها حدود ۲ماه به انتخابات ریاست جمهوری  باقی مانده است مشاهده می کنیم که رغبت دولت این است که با آزاد کردن واردات میوه و کاهش تعرفه واردات کالاهای اساسی، تولید ملی و کشاورزان ایرانی را در گود انتخاباتی خود قربانی کند.

*آزاد شدن میوه های وارداتی سیاست عجیب دولت

در حالی روزهای گذشته خبر آزاد شدن واردات مرکبات از پاکستان  منتشر شد که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در بیش از ۳سال گذشته مدعی مخالفت با واردات بودند وممنوعیت واردات میوه را یکی از دستاوردهای خود تلقی می کردند. اما اکنون مشاهده می شود پرتقالهای مصری در بندر جنوب به راحتی به کشور وارد می شود و واردات نارنگی از پاکستان نیز آزاد شده است و تمام این موضوعات در کنار هم بیانگر این است که اهداف دولت  فدای اهداف انتخاباتی شده است.

*کاهش قیمت میوه در سایه واردات رسمی

ظاهرا دولت برای راضی نگه داشتن جامعه در آستانه انتخابات راحت ترین راه را دادن میوه ارزان به مردم دانسته زیرا ارزان شدن میوه به وسیله واردات گسترده هزینه بسیار کمتری نسبت به واردات آجیل و یا ورود به حوزه کالاهای اساسی دیگر مردم دارد و می تواند انرژی  های مثبتی در ذهن مردم ایجاد کند، چرا که  میوه یکی از  اساسی ترین کالایی است که مردم در نوروز خریداری می کنند. دراین میان یخ زدن بخشی از پرتقالهای شمالی هم بهانه خوبی به دست دولتمردان داده، تا بتوانند با خیالی آسوده میوه های خارجی را وارد بازار شب عید مردم کنند.

*میوه های خارجی مهمان سفره های عید

درحالی که سیاست دولت توزیع میوه های خارجی در سطح بازار با هدف کاهش قیمت است که امسال باید منتظر هجوم میوه های خارجی در سفره های عید باشیم. چرا که پس از چند سال توقف اکنون شاهد ورود رسمی میوه های قاچاق در بازار عید هستم.در این میان تنها بازنده دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ کشاورزان هستند که بدون هیچ حامی و یاوری عملکرد پوپولیستی دولت ها در تنظیم بازار را مشاهده می کنند.

پایان /