به گزارش اگری پرس؛ عبدالرسول غریبی درباره احتمال حضور کشتی‌های صیادی چینی در آب‌های خلیج‌فارس  با بیان اینکه مسئولین سازمان شیلات ایران اشرافی بر فعالیت صیادان ندارند، اظهار کرد: مسئولان این سازمان اطلاعی از اینکه صیادان منطقه با دریافت مجوزهای لازم اقدام به صید می‌کنند یا خیر، ندارند.

وی  با بیان اینکه نظارت سازمان شیلات بر مناطق صیدگاهی اصلا معنی نمی‌دهد چون وجود ندارد  افزود: اینکه سازمان شیلات ایران، مجوزی برای صید چینی‌ها نداده یک بحث است اما باید توجه داشت که ده‌ها شناور بدون مجوز در صیدگاه خلیج‌فارس اقدام به صید می‌کنند.

عضو سابق هیئت مدیر اتحادیه صیادان بوشهر ادامه داد: شناورهایی نیز که در این آب‌ها توقیف می‌شوند توسط نیروهای مرزی و توسط سپاه، به خاطر مسائل امنیتی است و  سازمان شیلات واحدی برای نظارت بر شناورهای صیادی داخلی و خارجی و صدها  قایق  صیادی بدون مجوز ندارد.

غریبی با بیان اینکه مشاهدات عینی از وجود کشتی‌های چینی در منطقه صیادی بوشهر نداریم، هرچند که صحبت‌هایی برای این منظور و اجاره بخشی از صیدگاه‌ها  توسط بخش خصوصی به چینی ها  وجود داشت گفت: شیلات هیچ‌گونه نظارتی بر محدوده ها ی  صید گاهی ندارد و نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد که نظارت دارد.

وی یاد آور شد: کشتی‌های چینی در گذشته تعارضاتی در منطقه هرمزگان و دریای عمان داشتند اما اخیرا چیزی با عنوان کشتی‌های صیادی چینی حداقل در منطقه خودمان نشنیده ایم.

سازمان تامین اجتماعی ۲ هزار مالک  قایق‌های صیادی کوچک را از امتیازات کارگری محروم کرد

این پیشکسوت صیادی همچنین به وضعیت بیمه تأمین اجتماعی مالکان شناورهای صیادی اشاره کرد و گفت: سازمان تأمین اجتماعی برخلاف دیدگاه‌های حمایتی خود با اتکا به قانونی که مشمول مالکان کارخانه‌های های بزرگ می‌شود ،مالکین قایق‌های صیادی کوچک را از امتیازات کارگری بیمه تأمین اجتماعی محروم کرده‌ است.

وی تصریح کرد: این مالکین قایق‌های صیادی، خرده مالک‌هایی هستند که مانند کارگان و صیادان خود در معرض ناملایمات و خطرات قرار دارند اما باید به صورت آزاد خود را بیمه کنند.به همین دلیل برخی از مالکین، این قایق‌های صیادی را به نام نزدیکان خود می‌کنند تا بتوانند از این خدمات بهره‌جویند.

وی اظهار داشت: ۲ هزار مالک قایق های کوچک صیادی وجود دارد که با اجرای این قانون این افراد از مواهب بیمه‌ای محروم می‌شوند، این در حالی است که در دنیا به بخش کشاورزی معافیت‌های زیادی داده می‌شود.

بنابراین گزارش، سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات اخیراً صید آبزیان توسط کشتی‌ها و شناورهای چینی را رد کرده و گفته بود که تمام کشتی‌های صیادی فعال در آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، مالکیت و پرچم ایرانی دارند.