به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، ۲۶ روز از آخرین‌ مهلت دولت برای اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی گذشته اما هنوز نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی  برای سال زارعی ۹۵- ۹۶ اعلام‌نشده است.

هیئت دولت امسال هم مانند سال گذشته برای اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی که مشمول خرید تضمینی می‌شود تأخیر دارد و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و سخنگوی دولت دیروز در حاشیه امضای یک تفاهم‌نامه میان دستگاه‌های دولتی در این خصوص تنها وعده  آینده داد و اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم طی هفته‌های اخیر بررسی‌شده و در روزهای آینده اعلام می‌شود.

بنابراین گزارش، درباره اهمیت اعلام به‌موقع  زمان خرید تضمینی محصولات کشاورزی ذکر این نکته کافی است که اگر این کار با تأخیر انجام شود و کشاورزان با توجه به نرخ‌های اعلامی دولت نتوانند تصمیم بگیرند چه محصولی را بکارند، بعد از گذشت زمان مناسب فصل کاشت دیگر نمی‌توانند کشت برخی محصولات به‌ویژه گندم را انجام دهند یا انتظار بهره‌وری از تولید خود داشته باشند.

قانون چه می‌گوید؟

در تبصره ۲ ماده‌واحده قانون ” تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی” آمده است: «دولت موظف است قیمت‌های مصوبه مزبور را قبل از آغاز هرسال زراعی (آخر شهریورماه) از طریق رسانه‌های عمومی اعلان نماید.»

در سال گذشته شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را با تأخیر ۴۱ روزه (۱۱ آبان ماه) تأیید و هیئت‌وزیران نیز این نرخ را با تأخیر مصوب و اعلام کرد، که این امر نارضایتی برای زارعان و مشکلاتی برای کشاورزی به همراه داشت.

تاثیرات مهم این تاخیر بر کشاورزی کشور

درحالی‌که کشاورزان در کشور، به عدم رعایت الگوی کشت متهم می‌شوند، بی‌گمان دولت در این هم ریختگی نقش اساسی دارد و زمینه “لجام‌گسیختگی” را فراهم می‌کند.

بنابراین گزارش لازم به تاکید است که این شرایط باعث شده که زارعان در سردرگمی به سر برند و در کشت آنها اخلال ایجاد شود.

موارد تلخی مانند افزایش کشت و تولید مازاد و هدر رفتن سرمایه کشاورزان و سرمایه ملی یا عامل کاهش سطح کشت و تولید دیگر محصولات و درنهایت کمبود و گرانی از سایر مشکلاتی است که از عدم رعایت الگوی کشت و برنامه‌ریزی‌های در بخش کشاورزی ایجاد می‌کند.

مصداق عینی این امر نیز داستان تکراری افزایش یا کاهش تولید سیب‌زمینی و پیاز و گرانی یا تولید مازاد مصرف و دور ریخته شدن محصولات کشاورزان است که از این بی برنامگی‌ها سرچشمه می‌گیرد.