به گزارش اگری پرس خداکرم جلالی در بازدید از غرفه خبرگزاری تسنیم در ۲۲مین نمایشگلاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار بخش کشاورزی تسنیم درباره نامه وزیر جهاد کشاورزی در خصوص “ممنوعیت بهره برداری از جنگل‌های کشور” اظهار کرد: این طرح توسط  وزیر اعلام و بررسی های آن از ماه‌های  گذشته انجام شده است و این موضوع با جدیت توسط سازمان جنگل‌های کشور پیگیری می‌شود.

وی افزود:  ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های کشور به‌یک‌باره انجام نمی‌شود، بلکه در یک فرصت زمانی سه تا پنج ساله و به‌صورت پله‌ای صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: اجرای این طرح مشکلی برای صنایع چوبی کشور ایجاد نمی‌کند، زیرا آن را با زراعت چوب، ضایعات باغی  و واردات تأمین می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه حفاظت کاملی از عرصه‌های دارای ممنوعیت برداشت چوب صورت می‌گیرد، تصریح کرد: آتش‌سوزی و ساخت‌وساز‌های بی‌رویه و سایر عواملی که ممکن است به جنگل‌ها آسیب بزند، کنترل می‌شود.

جلالی افزود: طرح آبخیزداری در وزارت جهاد کشاورزی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده و در حال پیگیری است.

بسیج و سپاه  ۵۰۰هزار هکتار عملیات آبخیز‌داری و بیابان‌زدایی انجام می‌دهند

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوب کرده است سازمان جنگل‌ها برای عمل به مسئولیت‌های خود در حوزه طرح‌های آبخیزداری و بیابان زدایی  از ظرفیت‌های بسیج، سپاه و قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) استفاده کند.

وی افزود: امسال ۴۵۰هزار هکتار عملیات آبخیزداری و ۵۰هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی از طریق بسیج و سپاه  انجام می‌شود که این امر، تحولات عظیمی را در بخش آبخیزداری کشور ایجاد می‌کند.

جلالی گفت: اعتبارات این طرح از محل اعتبارت بودجه‌ای سازمان جنگل‌ها، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و بسیج تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: تفاهم‌نامه اولیه این طرح میان بسیج و سازمان جنگل‌ها منعقد شده  است که به‌زودی با حضور سردار نقدی رئیس بسیج و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نهایی و عملیاتی می‌شود.