به گزارش اگری پرس؛ قاسم‌زاده رئیس انجمن برنج مازندران در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: برنج کشاورزان روی دستشان مانده است و خریدار ندارد و بازار برنج شمال کشور در رکود به‌سر می‌برد.

وی افزود: این رکود البته تنها مربوط به بازار برنج کشاورزان نیست، بلکه در سایر بخش‌ها نیز مشاهده می‌شود و مردم برای خرید برنج ایرانی پول ندارند.

رئیس انجمن برنج مازندران ادامه داد: مردم در گذشته برنج را در اوزان ۲۰۰ تا ۳۰۰کیلوگرمی خریداری و برای مصرف یک سال  ذخیره  می‌کردند، اما اکنون به ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم تنزل یافته است و مردم نقدینگی و توان لازم برای خرید این محصول را ندارند.

وی با اشاره به واردات برنج خارجی در حجمی بیشتر از نیاز بازار گفت: این شرایط باعث شده که بازار برای فروش برنج ایرانی سخت‌تر شود، هرچند که بخشی از مصرف کنندگان قدرت خرید برنج ایرانی را حتی در مناطق شمالی کشور ندارند و برنج خارجی مصرف می‌کنند و در استان‌های شمالی کشور نیز شاهد ورود برنج خارجی و خریدوفروش این محصول هستیم.

قاسم‌زاده وضعیت تولید برنج را در سال جاری مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه کشاورزان دو بار کشت داشتند، وضعیت تولید مناسب بود، اما هزینه‌های تولید این محصول ازجمله حمل‌ونقل، سوخت، نهادهای کشاورزی و هزینه‌های کارگری بالا رفته است و این نگرانی وجود دارد که در سال آینده با افزایش هزینه حامل‌های انرژی وضعیت بدتری ایجاد شود.

وی اضافه کرد: قیمت خرید هرکیلوگرم برنج طارم هاشمی در بازار به حدود ۱۰ هزار تومان رسیده است، درحالی که این محصول در گذشته به‌قیمت ۱۴ هزار تومان در شمال کشور به‌دست مصرف‌کننده می‌رسید.

وی در بازار وضعیت خرید توافقی برنج نیز گفت: دولت در فصل برداشت، برنج کشاورزان را به‌قیمت  ۹ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان به‌صورت توافقی و بر اساس کیفیت آن خریداری می‌کرد، اما بسیاری از شالیکاران در آن مقطع به‌قصد اینکه در ماه‌های آینده محصول خود را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند، محصول خود را به‌قیمت توافقی نفروختند که این امر خود عامل شرایط فعلی و ماندن برنج کشاورزان روی دستشان شده است.

انتهای پیام/*