به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، مختار مهاجر در رابطه با میزان خسارات وارده به باغات استان گلستان در اثر برف و یخبندان اخیر گفت: خسارات وارده به بخش باغبانی پنج هزار هکتار بوده که باغات بارور با تولید ۱۲۰ هزار تن مبلغ خسارت وارده به آنها، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

وی تصریح کرد: مبلغ خسارت درختان مرکبات با سطح پنج هزار هکتار بارور ۲۰۰ میلیارد ریال، مبلغ خسارت مرکبات غیر بارور با سطح یک هزار و ۵۰۰ هکتار ۱۰۵ میلیارد ریال، مبلغ خسارت در بخش کیوی با سطح ۱۲۰ هکتار و دو هزار و ۵۰۰ تن ۶۲.۵ میلیارد ریال، مبلغ خسارت در بخش کلزا با سطح ۳۱ هزار هکتار ۳۱۰ میلیارد ریال و در بخش دام و طیور۱۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

مهاجر با بیان اینکه جمع خسارت بخش کشاورزی استان در برآورد اولیه حدود ۱۹۸ میلیارد تومان تعیین شده است، افزود: متأسفانه باغداران زیاد توصیه‌ها را جدی نگرفته چرا که از هفته قبل معاون بنده و مدیر باغبانی چندین بار در رادیو و تلویزیون نسبت به جمع ‌آوری باغات تذکر داده‌اند اما تنها ۱۰ درصد آنها جمع‌آوری‌شده است.

وی بهترین کار در این مواقع را تکان دادن و آب ‌پاشی و دود کردن در باغات برای گرم‌تر کردن دما دانست و به جمع‌آوری مرکبات و انبار کردن سریع آنها تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در پایان تصریح کرد: متأسفانه برای باغداران حادثه بسیار ناگواری اتفاق افتاده که بیمه و ستاد حوادث باید جبران خسارت داشته باشند و ما هم در حال دریافت اطلاعات  از شهرستان‌ها هستیم تا در ستاد حوادث استان طرح شود و به مرکز ارسال کنیم.