به گزارش اگری پرس، حسن عباسی معروفان در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه با توجه به محدودیت واردات، اخیرا رئیس جمهور در سفر به تایلند قول مساعد برای واردات ۷۰۰ هزار تن برنج از این کشور را داده است،‌ اظهار داشت: پیش‌شرط واردات محصولاتی همچون برنج از یک کشور بازدید سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت از مزارع تولید برنج آن، تائید سلامت و اجازه خرید آن هم به صورت مناقصه است.

وی گفت: فعلاً دستوری در این زمینه به ما نرسیده مضاف بر آنکه با توجه به محدودیت واردات برنج و تأمین بخش اعظمی از برنج مصرفی کشور تا نیمه سال میزان زیادی از سهمیه برنج وارداتی را وارد کرده‌ایم.

معاون شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به اینکه اکنون بیشترین برنج وارداتی از کدام کشورها انجام می‌شود، گفت: هند، اروگوئه و آرژانتین کشورهای هدف برای واردات برنج هستند، اما تایلند هم می‌تواند یکی از کشورهایی باشد که برای واردات برنج در لیست ما قرار گیرد. وی از جزئیات تفاهم با تایلندی‌ها برای واردات برنج اظهار بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش فارس،‌سالانه حدود ۳میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که دو سوم آن در داخل تولید و یک سوم آن یعنی رقم بین ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اجازه واردات می‌یابد و وزارت جهاد کشاورزی با توجه به میزان تولید داخل مجوز واردات این محصول را صادر می‌کند و هر ساله در فصل برداشت برنج ایرانی واردات برنج خارجی ممنوع می‌شود.