نظر افضلی در گفت وگو با اگری پرس در واکنش به اظهارات مجری طرح گندم مبنی بر اینکه تعیین نرخ ۱۳۰۰ تومانی خرید تضمینی سخاوتمندی دولت است گفت:  میزان این نرخ سخاوتمندی نیست، توجیه دولت برای میزان نرخ ۱۳۰۰ تومانی است.

وی ادامه داد: هزینه های کشاورزان حدود ۱۴۰۰ تومان است اما دولت به دلیل اینکه کمبود منابع دارد نمی تواند این پول را تأمین کند. به همین دلیل  ازافزایش نرخ خرید تضمینی به میزان تورم خودداری می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت باید کشاورزان را در جهت کاهش هزینه های تولید حمایت کند. اکنون هزینه های کاشت، داشت و برداشت برای کشاوران بالاست، دولت باید با حمایت از کشاورزان هزینه های تولید آنها را کاهش دهد تا قیمت خرید تضمینی برای آنها مقرون به صرفه باشد.

افضلی با اشاره به قیمت های تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا در راستای حمایت از کشاورزان گفت: اگر دولت این طرح را اجرا کند حاشیه امنی برای کشاورزان ایجاد می‌کند به شکلی که آنها در برداشت محصولات خود به این امنیت فکری رسیدند که هیچ‌گونه نگرانی برای فروش و حتی نگهداری محصولات خود نداشته باشند.

وی اظهار داشت: بهتر است به مرور، این اقدام استراتژیک در مورد همه محصولات کشاورزی اجرایی شود؛ بنابراین با این اقدام نه‌تنها شاخص بورس روند مناسبی را تجربه خواهد کرد، بلکه حمایت‌های همه‌جانبه از کشاورز به عمل می‌آید.

انتهای پیام/