به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: به‌تازگی جلسه ای با بانک توسعه اسلامی برگزار شد و ۲ پروژه بزرگ در زمینه آب و خاک  برای اجرا در این توافق شد که این پروزه‌ها در شورای اقتصاد ایران نیز مصوب شده‌اند.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها تجهیز و نوسازی ۱۵۰ هزار هکتار شالیزارهای شمال کشور در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و دیگری پروژه ۲۸۰ هزار هکتار زه کشی دشت‌های استان گلستان  با محوریت گرگان است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بارندگی در دشت‌های گرگان حدود ۳۵۰ میلی‌متر بوده که به علت شوری خاک میزان بهره‌وری پایینی برای بخش کشاورزی دارد.

وی تصریح کرد: درصورتی‌که بتوانیم عمل آب شویی از خاک‌های را در این منطقه انجام دهیم، میزان تولید تا ۲ و نیم برابر افزایش پیدا می‌کند.

اکبری گفت:  بخشی از این پروژه به میزان ۵ هزار هکتار  شروع و ۲۲ هزار هکتار از آن مصوب شده است و بانک توسعه اسلامی همکاری‌های لازم را ما در این خصوص انجام می‌دهد.

بنابراین گزارش، بانک توسعه اسلامی (Islamic Development Bank‌) یکی از مؤسسات بزرگ مالی توسعه‌ای بین‌المللی و از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی است که باهدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیر عضو،‌ در سراسر جهان  براساس اصول شریعت اسلامی  دنبال می‌کند.