به گزارش اگری پرس به نقل از ایسنا، «مهرداد لاهوتی»، نماینده مردم لنگرود در مجلس و رئیس مجمع نمایدگان استان گیلان درباره وضعیت مطالبات چایکاران، اظهار کرد: چای متأسفانه با حداقل قیمت از کشاورز خریداری می‌شود که این امر نمی‌تواند برای وضعیت اقتصادی چایکاران  مناسب باشد بنابراین باید نرخی برای خرید چای ایرانی تعیین شود تا در این راستا کشاورز از منظر اقتصادی متضرر نشود.

وی افزود: متأسفانه چایکاران مجبورند با نرخ پائین محصول را به دولت بفروشند، از این‌رو اگرمجبور نبودند بطورحتم محصول چای را که با زحمت فراوان تولید می‌کنند را با چنین نرخی به دولت بفروش نمی‌رساندند.

لاهوتی گفت: زمانی که فصل برداشت محصول تمام می‌شود اما چایکاران طلب خود را دریافت نکرده‌اند بدیهی است که تولید چای برای کشاورز مقرون به صرفه نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: شاهد تغییر کاربری برخی اراضی چای در کشور  هستیم، این امر بطور حتم صنعت کشاورزی را به سمت نابودی می‌کشاند و این در حالی است که با این اوصاف کشاورزان ما شاهد واردات چای نیز هستند.

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برای توسعه کشاورزی باید به اقتصاد روستا اهتمام ورزیده شود، ادامه داد: توجه به اقتصاد روستا عاملی است که می‌تواند از مهاجرت روستائیان به شهرهاجلوگیری کند، از این‌رو باید فرصت‌های اشتغال روستایی به نحو کارشناسانه‌ای ایجاد شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان این‌که دولت زمانی که با خرید تضمینی محصول را از کشاورز خریداری می‌کند، سزاوار نیست پول کشاورز در زمان مقرر پرداخت نشود، یادآور شد: نزدیک به ۳۵ الی ۴۰ درصد مطالبات چایکاران را دولت پرداخت  نکرده است.