به گزارش اگری پرس ، دلاورحیدر پور رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برآورد اولیه خسارت وارد شده به باغداران مازندران اظهار داشت: برآورد اولیه حاکی از ان است که سرما و یخبندان اخیر حدود ۹ هزار میلیارد ریال به باغات مرکبات، گلخانه ها و دام و طیور خسارت وارد کرده است.
وی  از اعلام میزان نهایی خسارت ظرف یک هفته آتی خبر داد و افزود: در براورد احتمالی خسارت امکان کاهش و افزایش این رقم وجود دارد.
حیدرپور ادامه داد: پیش بینی تولید مرکبات مازندران ۲٫۷ میلیون تن بوده که به دنبال سرما و یخبندان اخیر۲۰ درصد خسارت به باغات وارد شده است.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد کیوی قبل از بروز سرمازدگی چیده و به سردخانه ها انتقال داده شده است، گفت: با وجود آنکه در بروز سرما و کولاک نیمی از محصول بر روی درختان باقی مانده بود، به ۴۰ درصد آن خسارت وارد شده است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه تنها ۶ هزار هکتار از باغات مرکبات تحت پوشش بیمه هستند، تصریح کرد: با وجود ۱۲۰ هزار هکتار باغات مرکبات استان، تنها ۶ هزار هکتار آن تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی است که با این وجود خسارت قابل توجهی به کشاورزان وارد شده است.
وی تصریح کرد:با وجود آنکه بارها به باغداران توصیه هایی مبنی بر جلوگیری از برداشت زودهنگام شده بود ،باغداران اقدام به عرضه محصول و توزیع آن به بازار کردند که درنهایت این امر افت یکباره قیمت را به همراه داشته است.
انتهای پیام/