نماینده دشتستان و دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در جمع گوجه کاران بخش های ارم و بوشکان گفت: بدنبال افت قیمت گوجه فرنگی و متضرر شدن کشاورزان استان بوشهر، موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شد.
محمدباقر سعادت افزود: در پی اعلام نگرانی کشاورزان منطقه کمیسیون تصمیم گرفت سه تن از اعضای آن برای بازدید و بررسی وضعیت کشاورزان گوجه کار از نزدیک به استان بوشهر سفر کنند.

به گزارش اگری پرس به نقل از اتحاد خبر،وی اضافه کرد: در این ارتباط امروز به همراه نمایندگان مردم شهرستانهای شاهزند و زابل در مجلس شورای اسلامی از مزارع گوجه فرنگی شهرستانهای دشتستان، دیر و دشتی استان بوشهر بازدید و پس از شنیدن مشکلات دردلهای کشاورزان و بررسی وضعیت گزارشی تهیه شود.
سعادت ادامه داد: پس از انجام بازدیدهای لازم در نشستی با حضور مسئولان استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمع بندی برای ارائه به کمیسیون کشاورزی مجلس آماده خواهد شد.
وی بیان کرد: گزارشهای تهیه شده بطور مفصل یکشنبه آینده در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و در پی آن برای تصمیم گیری به وازرتخانه جهاد کشاورزی ارسال خواهد می شود.
نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که با این گزارشها دولت تمهیداتی برای حل مشکل کشاورزان گوجه کار اتخاذ کند تا بیش از این متضرر نشوند.
وی اظهار داشت: افت قیمت و رکود بازار فروش گوجه فرنگی استان بوشهر در پی وضعیت آب و هوایی مناسب که باعث زود رسی و افزایش محصول و همزمانی برداشت در چندین استان جنوبی تشدید شده است.
سعادت اضافه کرد: یکی از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی معرفی الگوی کشت به کشاورزان است طوریکه در زمینه نوع، زمان کشت و میزان نیاز بازار باشد.
وی افزود: به همین دلیل این وزارتخانه باید برنامه ای مدون داشته باشد که اگر نوع کشت محصولی را مقرون به صرفه نمی داند و منع می کند نوعی دیگر را بعنوان جایگزین معرفی کند تا کشاورزان به مشکلاتی مانند امروز دچار نشوند.
عضو دیگر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای اخیر گوجه کاران در شماری از استانهای شمالی و جنوبی بدلایلی از جمله سرمازدگی و تطابق نداشتن تولید با نیاز بازار دچار خسار جدی شده اند.
احمد علی کیخا افزود: طبق گزارشهای نماینده دشتستان از وضعیت بازار این محصول در استان بوشهر به کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به بازدید از نزدیک این مزارع تصمیم گیری شد.
نماینده زابل ادامه داد: سعی خواهیم کرد گزارش مفصلی از مشکلات کشاورزان به کمیسیون و بدنبال آن وزارتخانه جهاد ارائه شود تا با هماهنگی و همدلی تا حدودی از نگرانی های این زحمتکشان کاسته شود.
وی یادآورشد: نمایندگان مردم طبق تعهداتی که مطابق با ظرفیت مجلس باشد تلاش خواهند کرد که هم وزارت جهاد کشاورزی تصمیم هایی در زمینه تنظیم بازار این محصول بگیرد و هم بانک کشاورزی تا حدودی با کشاورزان مدارا کند.
شهرستان دشتستان قطب کشاورزی استان بوشهر و کشور بویژه در زمینه خرما، گندم و صیفی و سبزی است.