به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با نزدیک شدن به پایان سال و آغاز تعطیلات نوروزی، ضریب عرضه، تولید و فروش مواد غذایی تقلبی و ناسالم نیز با شدت هر چه بیشتری همراه می شود.

به واقع، با بالا رفتن میزان خرید مواد غذایی، عرصه برای متقلبان، متخلفان و سود جویان نیز بازتر می شود و در این میان، عده ای برای کسب سود هر چه بیشتر بدون توجه به امنیت و سلامت غذایی می تازند تا بلکه از این بستر و شاید برخی خلاءهای نظارتی، منفعت هر چه بیشتری را به جیب بزنند.
بر اساس آمار و گزارشات منتشر شده در رسانه ها و جراید هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد و ناسالم در طی مدت گذشته معدوم شده است.
اگرچه این حجم از معدوم سازی مواد خوراکی موید تلاش دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط برای حفظ و ارتقای امنیت غذایی مصرف کنندگان است، اما با این وجود سود تولید و عرضه مواد غذایی غیر استاندارد و غیر بهداشتی آنقدر جذاب و قابل توجه است که عده‌ای ناجوانمردانه برای کسب منافع مالی و مادی هر چه بیشتر، با سلامت و جان مردم بازی و معامله می کنند.
* آجیل های خوش آب و رنگ اما آلوده به سموم آلوده
یکی از موادغذایی و خوراکی‌های پر مصرف در این ایام، به آجیل شب عید معطوف می‌شود، در این میان، با افزایش ضریب تقاضا، برخی با عرضه تقلبی و ناسالم آجیل، سلامت مصرف کنندگان را به مخاطره می اندازند.
مسعود علیشاهی، کارشناس صنایع غذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به لزوم دقت نظر مضاعف مصرف کنندگان در تهیه و خرید محصولات غذایی اظهار داشت: تجارب سنوات گذشته موید این واقعیت تلخ است که متأسفانه با افزایش تقاضا برای تهیه و خرید محصول یا محصولاتی خاص، انگیزه ها و وسوسه تولید و عرضه مواد غذایی ناسالم نیز تشدید می شود.
وی افزود: از لحاظ ظاهری، تفاوت چندانی میان آجیل های مرغوب و تقلبی وجود ندارد، اما در خصوص کیفیت آنها، فاصله ای جدی میان خشکبار سالم و ناسالم وجود دارد.
علیشاهی عنوان کرد: تحقیقات و پژوهش های انجام شده موید این واقعیت است که آجیل های ناسالم آلوده به سمی موسوم به ((آفلا توکسین)) هستند که برای سلامت انسان بسیار مخاطره آمیز است.
کارشناس صنایع غذایی گفت: مصرف چنین آجیل هایی در میان مدت و بلند مدت خطر ابتلا به سرطان را نیز تشدید می کند و این موضوع نشان دهنده عمق عوارض و پیامدهای آجیل های آلوده و ناسالم است.
*تولید شیرینی های ناسالم بصورت زیر زمینی
سعید مصوری منش، کارشناس تغذیه در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به افزایش ضریب تقاضا برای خرید شیرینی در ایام نوروز، گفت: در طول سالهای گذشته شاهد بوده ایم که متأسفانه برخی از شیرینی های تولیدی به‌صورت زیرزمینی و با استفاده از مواد خوراکی و روغن های ناسالم طبخ و عرضه می شوند.
وی افزود: استفاده از روغن های سوخته، پالم و خامه های آنالوگ که از چربی‌های گیاهی تهیه شده‌اند بخش دیگری از واقعیت تولید شیرینی های ناسالم است.
مصوری منش عنوان کرد: بخش دیگری از مخاطرات غذایی این ایام مشمول عرضه گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و سوسیس و کالباس ناسالم می‌شود که در سایه مشغله خانه تکانی و دید و بازدیدهای عید، عرضه آن تشدید می‌شود.
این کارشناس تغذیه گفت: متاسفأنه در طول هفته‌ها و ماه‌های گذشته، شیوع آنفولانزای مرغی، نگرانی ها درخصوص احتمال ابتلا به این عارضه را تشدید کرده که بهترین و مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آن، خرید و تهیه مواد غذایی، پروتئینی از اماکن و مراکز مورد اطمینان و مجوز دار است.
وی افزود: خوشبختانه تلاش بسیاری برای مقابله، کنترل و مهار آنفولانزای مرغی انجام پذیرفت که این موضوع واقعیتی غیر قابل کتمان است، اما احتیاط نیز شرط عقل محسوب می‌شود و می‌طلبد در این ایام، در شرایطی که میلیون ها مرغ معدوم شده اند، تلاش هر چه بیشتری برای گزینش و انتخاب مراکز عرضه و فروش محصولات غذاییِ پروتئینی لحاظ شود.
*لزوم تشدید برخوردها با متخلفان غذایی احساس می شود
فرشاد هاشمی، کارشناس بهداشت عمومی و یکی از فعالان حوزه تولید موادغذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به لزوم تشدید و تعمیق برخوردها برای مقابله و افزایش ریسک تولید، فروش و عرضه محصولات غذایی ناسالم، عنوان کرد: با وجود بازرسی‌ها و اعمال قانونی که با متخلفان می شود، اما نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که سطح و میزان برخوردها با متخلفان با میزان آسیب هایی  که از زاویه عرضه محصولات غذایی ناسالم به مصرف کنندگان تحمیل می‌شود، همخوان به نظر نمی‌رسد.
وی افزود: به اعتقاد بنده باید دامنه و عمق برخوردها به میزانی افزایش یابد که متخلفان و تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان چنین محصولاتی در سایه هراس از اعمال قانون، تن به چنین ریسکی ندهند.
هاشمی گفت: بر اساس اعداد، ارقام و گزارشات منتشر شده در رسانه ها، در نیمه نخست اسفند سال جاری، ۲۸۵ هزار و ۹۳۶ مورد بازرسی از اماکن تولید و عرضه محصولات اجرایی و عملیاتی شده است.
وی در خاتمه یادآور شد: انجام بیش از ۶ هزار بازرسی از رستوران‌ها و مراکز عرضه موادغذایی بین راهی، نشان می‌دهد که دستگاه‌های ذی‌ربط، نسبت به حصول این امر (حفظ و تقویت امنیت و سلامت غذایی) دغدغه دارند اما باید در قوانین نیز بازبینی‌های لازم لحاظ شود تا عرصه برای متخلفان تنگ‌تر از گذشته شود.
انتهای پیام/