ایران در تولید “سیب‌زمینی” خودکفا شد

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی گفت:ایران در تولید سیب زمینی به خودکفایی رسیده است.

به گزارش اگری پرس به نقل از تسنیم؛ محمد رحیم نیازی افزود: در حال حاضر سیب زمینی در چهار فصل سال در قالب کشت بهاره، تابستانه، پائیزه و زمستانه تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

وی بحران آبی را از جمله چالش‌های مهم تولید سیب زمینی در کشور برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه سطح سفره‌های منابع آب‌های زیر زمینی مملکت به شدت کاهش یافته است.
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی گفت: برای تامین آب مورد نیاز کشت سیب زمینی و جلوگیری از تخریب ذخایر آبی روش‌های مختلفی منجمله استفاده از آب سدهای کشور، روش‌های جدید کشت، ارقام با آب بری کمتر و زودرس تر، آبیاری نوین و … وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه دولت باید از بخش تولید و تولید کنندگان حمایت جدی داشته باشد، افزود: کشاورزان آسیب پذیر‌ترین قشر جامعه در بخش تولید هستند.
نیازی اضافه کرد: دولت با استفاده از روش‌های مختلف منجمله اعطای تسهیلات ارزان قیمت و طویل المدت برای توسعه مکانیزاسیون، اجرای طرح‌های آبیاری نوین، ورود تکنولوژی روز دنیا به بخش کشاورزی و مواردی از این دست حمایت جدی از کشاورزان داشته باشد.
وی در ادامه بر لزوم فرهنگ سازی به منظور افزایش مصرف سیب زمینی در جامعه تاکید کرد و گفت: نقش وزارت بهداشت در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی با اعلام اینکه ارزش مواد غذایی سیب زمینی کمتر از برنج نیست، افزود: سالانه ارز قابل توجهی به جهت خرید برنج از کشورهای مانند هند، تایلند، پاکستان و … از مملکت خارج می‌شود.
وی تاکید کرد: ارزش غذایی سیب زمینی کمتر از برنج نیست و می‌تواند جایگزین مناسبی حداقل برای بخشی از مصرف برنج در کشور باشد.
نیازی افزایش میزان مصرف سیب زمینی را گامی بسوی حمایت از بخش کشاورزی و تامین غذایی کشور دانست و اظهارداشت: سیب زمینی به قدر کفایت در ایران تولید می‌شود.