به گزارش اگری پرس ، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی ومشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ضریب خودکفایی دانه های روغنی از ۶ به ۷۰ درصد خبر داد و گفت: ضریب خوداتکایی این محصول را طی یک برنامه ده ساله با توسعه کشت کلزا پاییزه و بهرمندی از بارش‌های این فصل افزایش خواهیم داد.
وی افزود: تولید دانه های روغنی کلزای داخلی در تناوب با گندم منجر به پایداری این محصول استراتژیک می شود.
مهاجر با اشاره به اینکه سال گذشته میزان تولید دانه های روغنی به  ۴۶ هزار تن رسیده بود، عنوان کرد: با اجرای برنامه توسعه کشت، رقم تولید در سال جاری به ۷۰ هزار تن رسید که با اختصاص۱۸۰ هزار هکتار زمین به کشت کلزا  انتظار می رود مجموع تولید  برای سال زراعی  آینده به ۵۰۰ هزار تن برسد.
مجری طرح دانه های روغنی از پیشنهاد قیمت ۲۷۸۳ تومان برای خرید تضمینی کلزا خبر داد و اضافه کرد: نرخ ۲۲۵۵ تومان برای سویا پیشنهاد شده که دولت با این قیمت موافقت کرده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهداف توسعه کشت دانه های روغنی تصریح کرد: در حال حاضر ۹۴ الی ۹۶ درصد روغن مصرفی با خروج سالانه ۴ میلیارد دلار از طریق واردات تامین می شود  که با توسعه کشت دانه های روغنی علاوه بر تامین ۹۰درصد روغن مورد نیاز باکیفیت در داخل، پایداری در خودکفایی گندم، تامین کنجاله دام و طیور امکان پذیر است.
انتهای پیام/