به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، علی‌اکبر متق‌فرد در جلسه شورای حفاظت از آب استان که امروز در سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای قزوین برگزار شد، اظهار کرد: پاییز امسال با خشکی زمین‌های کشاورزی روبرو هستیم بنابراین تا زمانی که متقاضی وجود دارد بهتر است که آب کانال‌های کشاورزی قطع نشده و حداقل تا پنجم آذرماه این آب جاری باشد.

وی افزود: پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از آن است که بارش‌های فصل پاییز از نیمه دوم آذرماه شدت بیشتری می‌گیرد بنابراین اگر در آذرماه آب کانال‌های آبیاری قطع شود مشکلی برای کشاورزان به وجود نمی‌آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با تأکید بر اینکه کشاورزان تقاضا دارند نرخ آب‌بهای کشاورزی افزایش نیابد، اضافه کرد: در سال‌های اخیر نرخ آب‌بهای کشاورزی افزایش قابل توجهی یافته به گونه‌ای که شاهد افزایش ۱۰ برابری آب‌بهای کشاورزی در دو تا سه سال گذشته هستیم که این امر مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

متقی‌فرد با بیان اینکه ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان استعداد استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار را دارد، ادامه داد: مبنای کار ۴۰ هزار هکتار بود که در سال جاری ۲۰ هزار هکتار آن مصوب شده و در مراحل اجرایی قرار دارد.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار باید برای آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی استان اختصاص یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اقدامات اجرایی که در زمینه آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی استان انجام شده است، تصریح کرد: طرح‌هایی که تاکنون مطالعاتش انجام شده ۷ هزار و ۱۰۰ هکتار بوده و ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار دیگر نیز مطالعاتش انجام شده است.

متقی‌فرد گفت: همچنین در حال حاضر مطالعات ۵ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان برای اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار در دست انجام است.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان همیاری‌ شهرداری‎‌ها و صندوق توسعه ارزی سیستم آبیاری تحت فشار یک هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان در حال عملیاتی شدن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: مزارع تجمیعی در اولویت قرار دارد و با توجه به فرهنگ‌سازی که در این زمینه انجام دادیم سیستم آبیاری تحت فشار  ۲۰۰ هکتار از باغات تاکستان به صورت تجمیع شده در حال اجرا است.

متقی‌فرد افزود: علی‌رغم مشکلات زیادی که در راه اجرای پروژه آبیاری تحت فشار وجود دارد اما به دلیل همگرایی که برخی از کشاورزان با یکدیگر دارند، مسیر برای اجرای پروژه هموار شده است.

وی یادآور شد: ستادهای آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی در شهرستان‌های استان فعال شده و اجرای این پروژه مهم را به عنوان یک کار اولویت‌دار در دستور کار قرار داده است.