به گزارش اگری پرس؛

براساس‌ تحلیل داده‌های هواشناسی و نقشه‌های پیش‌یابی امروز و فردا با گذر متناوب امواج جو از کشور و همراهی آنها با جریانات گرم و مرطوب جنوبی در جنوب، جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، دامنه‌های البرز رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

همچنین رگبار پراکنده باران و وزش باد در برخی نقاط نواحی شمال غرب، سواحل خزر، شمال شرق، شرق و مرکز کشور رخ خواهد داد؛ روز دوشنبه بارش در این مناطق ادامه دارد و به تدریج در بعدازظهر دوشنبه سامانه بارشی از غرب عبور کرده و فقط در شرق کشور فعال خواهد بود و سبب بارش‌های پراکنده در نیمه شرقی کشور خواهد شد.

شدت بارش‌ها امروز در شمال استان مرکزی، شمال سمنان، جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، شمال خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است و فردا شدت بارش‌ها در شرق اصفهان، شرق سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان، شمال خراسان شمالی و غرب خراسان رضوی و غرب یزد خواهد بود.

روز دوشنبه شدت بارش‌ها در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان و جنوب استان مرکزی خواهد بود.

از فردا تا اواسط هفته جاری در اغلب نقاط کشور دما افزایش می‌یابد که روزهای یکشنبه و دوشنبه به علت وزش باد شدید جنوبی دمای هوا در نوار شمالی کشور به خصوص استان‌های گیلان و اردبیل افزایش بیشتری خواهد داشت.

آسمان تهران فردا کمی ابری تا نیمه ابری با احتمال وزش باد و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. همچنین روز دوشنبه آسمان تهران نیمه‌ابری در برخی ساعات همراه با افزایش ابر و رگبار و رعدوبرق و نیز وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۲۸ و ۱۵ درجه خواهد بود.

روز آینده ارومیه، زنجان و شهرکرد با کمینه دمای ۸ درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان و اهواز و بندرعباس با بیشینه دمای ۳۸ درجه بالای صفر و بوشهر با بیشینه دمای ۳۹ درجه بالای صفر گرم‌ترین مراکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز ۱۴ اردیبهشت‌ماه امسال ۱۹۸٫۹ میلی‌متر ثبت شد، بارش سال گذشته در این بازه زمانی ۲۱۵٫۳ میلی‌متر بود، بنابراین بارش سال جاری تاکنون ۹۲٫۳ درصد بارش سال گذشته است.

کاربران همچنین می‌توانند خبرنامه هفتگی هواشناسی کشاورزی را از اینجا مشاهده کنند.