به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس از خوزستان، حسن رکنی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از اولین کارخانه تولید خوراک دام از نیشکر با تاکید بر اینکه اکنون یک کیلوگرم گوشت مرغ نیز به کشور وارد نمی‌شود، اظهار کرد: ما در سال گذشته ۸۰ هزار تن گوشت مرغ را به دیگر کشورها صادر کردیم و مجموع صادرات تن مرغ و تخم مرغ در دو سال گذشته به ۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مرغ در منطقه است، ادامه داد: از میان ۹۳۰ هزار تن تولید در داخل، ۹۰ هزار تن از صادرات کشور به تخم مرغ مربوط است، در حالی که متوسط جهانی مصرف تخم مرغ به ۹٫۵ کیلوگرم می‌رسد و این مصرف در کشور ما ۱۱ کیلوگرم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مصرف سرانه مرغ در کشور ما از متوسط جهانی دو کیلو بیشتر است، گفت: در تولید گوشت قرمز از نظر جهانی عقب هستیم و این امر به صورتی است که از واردات ۱۰ درصد به این مورد اختصاص دارد و باید برای واردات این میزان تلاش صورت گیرد ‌و حدود ۸۰ هزار تن گوشت قرمز به کشور وارد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور ما با میزان جهانی برابر است، متذکر شد: سالانه حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن شیر در ایران تولید می‌شود که سال گذشته از این آمار حدود ۶۰۰ هزار تن صادر شد.

رکنی با تاکید بر اینکه اصلاح‌نژاد دام و کیفیت آن از برنامه‌های جبران نیاز گوشت قرمز در کشور است، افزود: پیوند واحد تحقیقات و اجرای آن، قدم خوبی برای عدم نیاز کشور و افزایش و توسعه صادرات است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه اکنون ۱۰۰ میلیون واحد دام سبک و سنگین در کشورمان فعال هستند و برای تامین بخشی از خوراک مورد نیاز آنها از مراتع استفاده می‌شود، بیان کرد: توازنی میان دام و مراتع وجود ندارد و برای ایجاد این توازن و برقراری آن سالانه حدود ۳ میلیون راس دام سبک کاهش داده شده است، بهره و استفاده از سرشاخه‌های نیشکر برای تامین خوراک دام از اقدامات با ارزش است.

وی با تاکید بر اینکه با بهره‌برداری از سرشاخه‌های نیشکر حدود دو میلیون واحد دام تحت پوشش قرار گرفته می‌شود، اظهار کرد: منابع مغفول زیادی در کشور وجود دارد، یکی از موارد مورد غفلت گرفته این است که به صورت سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن پوست پسته در ایران تولید می‌شود و طی تحقیقات صورت گرفته، در سال گذشته از آن تعداد، ۵ هزار تن سیلو و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.