به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمود حجتی صبح امروز در حاشیه سفر به استان هرمزگان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اساس تولید در کشور را باید بر پایه بهره‌وری مطلوب از آب قرار دهیم تا بتوانیم بر میزان تولید افزوده و بر چالش بی‌آبی و کم‌آبی در کشور غلبه کنیم.

وی با بیان اینکه تمام تلاش‌ها و منابع مالی ما باید رشد بازدهی و بهره‌وری در زمینه آب باشد، افزود: اگر بتوانیم با آب کمتری، محصول بیشتر و با کیفیت‌تری تولید کنیم، ارزش اقتصادی در حوزه کشاورزی بالا می‌رود و بخصوص برای کشوری مانند ایران که میزان بارندگی در آن پائین است، باید در این زمینه کارهای اساسی انجام داد.

وزیر جهاد کشاورزی با تقدیر از نگاه مثبت رهبر معظم انقلاب اسلامی و مجلس شورای اسلامی و دولت یازدهم در زمینه توجه به کشاورزی در کشور و تخصیص مطلوب اعتبارات این بخش، عنوان کرد: میزان رشد بودجه کشور نسبت به سال گذشته حدود ۸ تا ۹ درصد است اما در حوزه اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی رشد چند برابری را در برخی شاخص‌ها و حوزه‌ها شاهد هستیم که باید قدردان این نگاه و همکاری بود.

حجتی خاطرنشان کرد: در سفر وزیر زیرساخت هلند به ایران موضوعی که از سوی وی بارها مورد اشاره قرار گرفت، میزان بهره‌وری آب در این کشور پر باران بود به طوری که از یک متر مکعب آب بیش از ۲۵۰ کیلوگرم گوجه تولید می‌کنند و این شرایط را باید ما نیز در زمینه کشاورزی در کشورمان محقق کنیم.

وی تأکید کرد: کشت جلبک، تولید ماهی و میگو در قفس در دریا و یا در مزارع در ساحل، گیاهان دارویی و … عرصه‌های جدیدی در حوزه فعالیت وزارت جهاد کشاورزی هستند که هر کدام از آنها قادرند رشد اقتصادی کشور را افزایش داده و تأثیر چشمگیری در سرانه درآمد ملی داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: باید همزمان با رشد بهره‌وری در زمینه استفاده از آب، متوجه فرسودگی خاک نیز باشیم و قدر خاک را در کشورمان بسیار بیشتر بدانیم تا آینده تولیدات گیاهی ما با چالش کیفیت نامناسب خاک مواجه نباشد.

حجتی همین طور بر اهمیت توجه به تولیدات ارگانیک در کشور تأکید و بهترین ظرفیت برای تولید محصولات ارگانیک را کشت گلخانه‌ای عنوان کرد.

به گزارش فارس، وزیر جهاد کشاورزی قرار است تا ساعاتی دیگر بزرگ‌ترین گلخانه جنوب کشور را در رودان مورد بهره‌برداری قرار دهد.