به گزارش اگری پرس,

علی اصغر موسوی دبیر کل انجمن خرما در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از کاهش صادرات خرما به سبب نبود فرآوری مناسب محصول اظهار داشت: سالانه از تولید یک میلیون تن خرما ۵۵۰ هزار تن آن در داخل مصرف ، ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن صادر و مابقی تبدیل به ضایعات و خوراک دام می شود.

وی افزود:  در شرایط کنونی۱۱۰ کارخانه فرآوری و بسته بندی خرما به سبب مشکلاتی نظیر کمبود نقدینگی و ماشین آلات در تعطیلی به سر می برند و این درحالی است که در گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار صنعت خرما قرار می گرفت.
موسوی ادامه داد: با توجه به میزان مناسب سرمایه در گردش صنعت خرما و افزایش صادرات، قیمت خرمای صادراتی از ۳۰ سنت به یک دلار و ۲۰ سنت افزایش یافت در حالیکه مجددا نرخ خرما در پی کاهش صادرات به ۱۵ الی ۲۰ سنت رسیده است.
گفتنی است که در سال جاری هر کیلو خرما بسته به کیفیت هزار تا دو هزار و ۵۰۰ از سوی سازمان تعاون روستایی خریداری شد و با قیمت ۹ الی ۱۲ هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود.
دبیر کل انجمن خرما با بیان اینکه راه اندازی کارخانه فرآوری کمک بزرگی به توقف قطع درختان می نماید، افزود: طی جند سال گذشته علی رغم افزایش قیمت محصولات میوه و تره بار، نرخ خرما نه تنها افزایش نیافته بلکه روند کاهشی در بازار تجربه کرده که درنهایت این امر رهاسازی نخلستان ها از سوی نخلداران را به همراه داشته که راه اندازی مجدد کارخانه های فراوری تنها راهکار جلوگیری از رهاسازی نخلستان ها است.
وی در ادامه افزود: طی سال های اخیر میزان صادرات دام به ۱۸۰ الی ۲۰۰ هزار تن رسید که عدم حمایت دولت و تعطیلی کارخانه های فراوری کاهش میزان صادرات را در بر داشته که از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود که ستاد خرما را مجددا تشکیل دهد.